Macesnova gorica na filmu
Jutri, v sredo, ob 18. uri bo v dvorani Zavoda sv. Stanislava v Ljubljani nova priložnost za ogled filma. Uro pred tem, ob 17. uri, pa bo scenarist in režiser filma dr. Jože Dežman vodil po razstavi.
Šentvid nad Ljubljano – Razstava o nasilni smrti okrog 3450 iz Koroške vrnjenih slovenskih domobrancev in civilistov v začetku junija leta 1945 v breznu pod Macesnovo gorico v Rogu bo še do 10. maja na ogled v Platonovi dvorani v Zavodu svetega Stanislava v Ljubljani. Aprila je bila predstavljena tudi v evropskem parlamentu v Bruslju, po 10. maju pa bo na ogled v Kopru.
Pretekli teden pa je bila prav tako v Zavodu svetega Stanislava predstavitev dokumentarnega filma o tem tragičnem dogodku naše zgodovine. Film z naslovom »3450 – Bratomor v jami pod Macesnovo gorico«, ki je nastajal pod vodstvom dr. Jožeta Dežmana, pripoveduje srhljivo in tragično zgodbo o umoru okrog 3450 Slovencev, iz Koroške vrnjenih domobrancev in civilistov, o neuspešnem boju za življenje okrog 40 posameznikov, ki so ranjeni padli v 15 metrov globoko brezno, pa niso našli izhoda in umrli, o sedmih ujetnikih, ki jim je uspel beg v življenje, o dolgoletnih poskusih prikritja poboja in o zahtevnem in tudi nevarnem odkrivanju največjega med 800 prikritimi grobišči v Sloveniji ter o prepoznavanju žrtev. Ta proces zaradi zahtevnosti še ni končan in bo trajal še nekaj časa. Izkopavanje žrtev in prenos njihovih ostankov iz po vojni dodatno zaminirane jame je potekalo med aprilom in septembrom leta 2022. Kosti pokojnih in predmeti, ki so jih odnesli v smrt, sedaj v Kočevju čakajo na dostojen in človeka vreden pokop.
V filmu pripovedujejo svoje zgodbe Janez Janša starejši, Franci Dejak in Milan Zajec, ki jim je iz jame uspelo pobegniti v življenje, vodja arheološke ekipe Luka Rozman, antropologinja Petra Leben Seljak in Uroš Košir, ki je analiziral najdene predmete. Kot pričevalca sodelujeta tudi Janko Car in britanski zgodovinar Nikolai Tolstoy.