Obnova zaščitenih stavb
Mestna občina Kranj namerava za dotacije za obnovo zunanjosti stavb, zavarovanih kot kulturna dediščina, namenjati po osemdeset tisoč evrov na leto. Pa je to dovolj?
»Dotacije so namenjene obnovi fasad in streh, ki gledajo proti javnim površinam. Odlok se ne nanaša samo na staro mestno jedro, ampak tudi na druga zavarovana območja,« je pojasnila Nika Rovšek.
Kranj – Kranjski mestni svet je na zadnji seji potrdil osnutek novega odloka o sofinanciranju obnove nepremične kulturne dediščine v Mestni občini Kranj, po katerem bo občina vsako leto do leta 2028 preko javnega razpisa namenila predvidoma po 80 tisoč evrov dotacij za obnove fasad in streh na stavbah, ki so zavarovane kot kulturna dediščina. Upravičenci do dotacije do največ polovice upravičenih stroškov obnove so lastniki in nekateri uporabniki teh stavb. »Dotacije so namenjene obnovi fasad in streh, ki gledajo proti javnim površinam. Odlok se ne nanaša samo na staro mestno jedro, ampak tudi na druga zavarovana območja,« je pojasnila Nika Rovšek, ki po pooblastilu vodi skupne službe varstva okolja.
V razpravi se je pojavilo vprašanje, ali je 80 tisoč evrov letno za ta namen dovolj. »Znesek je majhen, 80 tisoč evrov na leto za obnovo fasad, oken in vseh stvari, ki so povezane s kulturnimi spomeniki in objekti, je po mojem mnenju hitro porabljenih. Zato so najbrž tudi razpisni pogoji kar precej zahtevni. Imaš občutek, da skoraj doktoriraš iz vseh teh dokumentov, ki jih mora upravičenec predložiti,« je dejala Vlasta Sagadin (NSi). Tudi Igor Velov (LRK) je opozoril, da je 80 tisoč evrov dovolj kvečjemu za obnovo stavbe ali dveh, zato je predlagal, da se znesek zviša. »Moramo se potruditi, da pomagamo tistim, ki imajo pogum in investirajo v mestno jedro, in bo posledično lepo za vse nas, ki tu živimo, in tiste, ki nas obiskujejo,« je poudaril. Da gre le za simbolni znesek, meni tudi Bojan Homan (SDS). Kot je dejal, imajo to področje v Avstriji bolje urejeno. Tam, je razložil, občine lastnikom finančno ne pomagajo pri obnovi, jim pa pod predpisanimi pogoji omogočijo, da lahko objekt dvignejo za etažo ali dve, kjer uredijo stanovanja za trg, s čimer pokrijejo investicijo.
Rovškova je pojasnila, da je bilo v preteklih letih počrpano v povprečju 80 odstotkov razpisanih sredstev. Po mnenju Saše Kristan (SDS) je prijav na razpis manj tudi zaradi prekratkih rokov za izvedbo investicije in pripravo dokumentacije za prijavo na razpis. Andreja Valič Zver (SDS) pa je povedala, da so na komisiji za kulturo in šport pri obravnavi odloka predlagali, da bi upravičence do teh sredstev pisno obvestili, da se pripravlja razpis, a so iz mestne uprave odgovorili, da je takih stavb zelo veliko in bi bilo osebno obveščanje zelo zamudno. Andreja Valič Zver je ob tem razmišljala, da bi lahko občina upravičencem omogočila pomoč pri prijavi na razpis.