Za več znanja o avtizmu (2)
Ugotovili so, da delodajalci v slovenskem prostoru nujno potrebujejo model podpore in pomoči na področju avtizma.
Priročnik za delo z osebami z avtizmom od predšolske vzgoje do zaposlitve je le eden izmed rezultatov projekta Vis a vis, katerega nosilec je Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije.
V dveh letih partnerstva so poleg tega opravili tri zanimive raziskave in jih predstavili ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, ministrstvu za zdravje, ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Zavodu RS za zaposlovanje, razvili so spletno aplikacijo za zbiranje podatkov o številu oseb z avtizmom v Sloveniji, sodelovali na mednarodni konferenci Za človeka gre, izvedli okroglo mizo, pripravili dva strokovna članka, izmenjali dobre prakse, izkušnje in znanja v Sloveniji in na Norveškem, razvili Model podpore za zaposlene v vzgoji in izobraževanju in Model podpore za delodajalce pri zaposlovanju oseb z avtizmom, izvedli 35 različnih sklopov izobraževanj za strokovne delavce in delodajalce v skupnem trajanju več kot 200 ur, ki se jih je udeležilo 3070 udeležencev, predavalo pa je 21 predavateljev iz štirih držav, izvedli celodnevno izobraževanje za strokovne delavce, kjer so predavali strokovni delavci norveškega partnerja, usposobili deset multiplikatorjev, izvedli podporo v 14 vrtcih, osnovnih in srednjih šolah ter pilotno zaposlili mlado osebo z avtizmom. »Na delavnicah in izobraževanjih smo se skupaj z zaposlenimi v podjetju učili o specifikah in potrebah oseb z avtizmom pri vključevanju v delo. Za novozaposleno osebo smo pripravili prilagojeno delovno mesto in ji nudili mentorstvo,« je dejala vodja projekta Sabina Korošec Zavšek iz Zveze nevladnih organizacij za avtizem Slovenije.
V okviru projekta so opravili tri raziskave, eno prav med delodajalci. »Sodelovalo je 93 različnih organizacij, od tega 14 s statusom invalidskega oz. socialnega podjetja ali zaposlitvenega centra. Po zaključenem kvantitativnem delu raziskave smo z desetimi organizacijami, ki so izrazile pripravljenost za sodelovanje, izvedli še poglobljene intervjuje. Dobili smo zelo koristne in bogate podatke, ki so nam bili v veliko pomoč pri oblikovanju optimalnega modela podpore delodajalcem pri zaposlovanju oseb z avtizmom. Glede na pridobljene podatke, mnenja, stališča, izkazan interes in izpostavljene potrebe smo ugotovili, da delodajalci v slovenskem prostoru nujno potrebujejo model podpore in pomoči na področju avtizma, ki bo temeljil na informiranju, ozaveščanju, svetovanju, izobraževanju o specifikah vključevanja oseb z avtizmom v usposabljanje in zaposlovanje, specifičnih prilagoditvah delovnega mesta in delovnega okolja za osebe z avtizmom, formalno urejenem uvajanju novih sodelavcev v delo ter izobraževanje, oblikovanju mentorske sheme in izvajanju mentorstva, zakonodaji in državnih finančnih spodbudah pri zaposlovanju oseb z avtizmom ter stalno podporo zunanjega strokovnjaka oz. podporne ekipe, ki bo nudila podporo, pomoč in usmeritve osebi z avtizmom, sodelavcem in vodstvu ter sodelovala s svojci in vsemi drugimi relevantnimi organizacijami in posamezniki. Model smo na podlagi teh ugotovitev tudi razvili,« je še povedala Sabina Korošec Zavšek.
(Se nadaljuje)