Ohranimo sledi časa
Malo ustanov v Sloveniji se lahko pohvali s tako dolgo tradicijo delovanja, kot jo beleži Zgodovinski arhiv Ljubljana, ki je s svojo enoto v Škofji Loki tesno vpet v lokalno okolje.
»Želim, da tako kot v celotni občini tudi v zgodovinskem arhivu čim prej odpravimo posledice poplav in boste lahko opravljali svoje delo tako izvrstno kot doslej in v za to primernih prostorih,« je dejal župan Tine Radinja.
Škofja Loka – V Sokolskem domu Škofja Loka poteka zanimiva razstava z naslovom Ohranimo sledi časa, ki je nastala ob 125-letnici Zgodovinskega arhiva Ljubljana, v enoti Škofja Loka pa so prvotno postavitev glede na škofjeloško okolje malo prilagodili.
Zbrane je ob odprtju razstave pozdravila direktorica Zgodovinskega arhiva Ljubljana Zdenka Semlič Rajh ter predstavila delovanje arhiva in opozorila na to, da nam arhivi pripovedujejo zgodbe in podpirajo vse vidike izobraževanja.
Dediščina za prihodnje rodove
Ko je Zgodovinski arhiv Ljubljana v lanskem letu slavil 125 let delovanja, je nastala razstava s pomenljivim naslovom Ohranimo sledi časa. »Vsi dokumenti na pričujoči razstavi so namreč sledi časa, sledi življenja in dela naših prednikov, sledi pomembnih ali povsem vsakdanjih dogodkov. Nekateri izvirajo iz še ne tako oddaljene preteklosti, ki se je morda še spominjamo, drugi so mnogo starejši – iz obdobij, do katerih lahko dostopamo samo s pomočjo arhivskih virov ter nujno potrebnim jezikovnim in strokovnim znanjem,« je poudarila vodja enote v Škofji Loki Judita Šega ter predstavila razstavo, ki je nastala ob finančni podpori Ministrstva za kulturo Republike Slovenije, oblikovala pa jo je Barbara Bogataj Kokalj.
»Z njo smo želeli proslaviti naš jubilej ter tudi opozoriti na bogato kulturno dediščino, ki jo skrbno zbiramo, urejamo ter hranimo in jo kot takšno želimo ohraniti za prihodnje rodove,« je tudi povedala Judita Šega in pojasnila, da enota v Škofji Loki deluje že od leta 1967. V svoji zbirki hranijo 1035 tekočih metrov arhivskega gradiva, celotni Zgodovinski arhiv Ljubljana pa ima skupaj gradiva za 18 tekočih kilometrov. Seveda je na razstavi le droben delček tega. Odprta bo do 12. maja.
Arhiv so predvsem ljudje
»Veseli me, da del praznovanja visoke obletnice zgodovinskega arhiva poteka tudi v Škofji Loki, in hvala za to razstavo. Pomembno se mi zdi poudariti, da nam arhiv pomaga razumeti, kdo smo. Ob tej pomembni javni nalogi pa ne gre samo za prostore in denar, temveč predvsem za ljudi, ki to nalogo opravljajo. In tako kot je to s srcem in predanostjo opravljal France Štukl, zdaj opravlja Judita Šega s svojimi sodelavci in sodelavkami. Tako bodo tudi naši zanamci lahko razumeli, kdo smo bili in kako smo živeli,« je ob odprtju razstave povedal domači župan Tine Radinja in dodal, da so lanske poplave vplivale tudi na delo loškega arhiva.