S sprejemom zakonodaje bi država spodbudila lastništvo zaposlenih v podjetjih. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Delavec (tudi) lastnik

Z zakonsko ureditvijo lastništva zaposlenih in finančne udeležbe bi v Sloveniji zagotovili varnejše okolje predvsem za mala in srednja podjetja, ki se srečujejo z vprašanjem nasledstva, so prepričani udeleženci okrogle mize, ki so jo pripravili na Inštitutu za ekonomsko demokracijo.

Tej Gonza: »Model je učinkovit tudi v primeru, ko se lastnik upokojuje in nima naslednika, saj se lahko uporabi, da se izplača njegov delež, lastništvo pa zasidra v rokah zaposlenih.«

Kranj – V pripravi sta dva zakonska predloga, ki urejata in spodbujata področje finančne udeležbe in lastništva zaposlenih ter v slovenski pravni red vnašata nekatere v tujini že uveljavljene prakse.

Predlog zakona o udeležbi pri dobičku in opcijskem nagrajevanju delavcev spreminja Zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in uvaja model, ki se v tujini uporablja predvsem v zagonskih in visoko tehnoloških podjetjih. Omogoča preprosto in fleksibilno nagrajevanje zaposlenih z dobički, deleži podjetja in pri nas manj znanimi delniškimi opcijami.

Srebrni cunami

Predvsem za slovensko gospodarstvo pa je po mnenju Inštituta za ekonomsko demokracijo še pomembnejši sprejem zakona o lastniški zadrugi delavcev, ki predvideva davčne olajšave za lastnike, ki se bodo odločili prodati podjetje zaposlenim, in omogoča lastništvo zaposlenih, ne da bi morali delavci investirati lastne prihranke, saj se odkup investira s pričakovanimi dobički podjetja. V takšnem sistemu se novi zaposleni avtomatsko vključujejo v lastništvo, odhajajoči pa so izplačani.

Kot je na nedavni spletni okrogli mizi v organizaciji inštituta povedal direktor Tej Gonza, model, ki ga v tujini poznajo pod kratico ESOP (employee stock ownership plan oz. model lastništva zaposlenih), zagotavlja stabilno in vzdržno lastništvo zaposlenih in jih dolgoročno motivira za uspeh podjetja, hkrati pa je lahko tudi učinkovita obramba proti sovražnim prevzemom. »Model je učinkovit tudi v primeru, ko se lastnik upokojuje in nima naslednika, saj se lahko uporabi, da se izplača njegov delež, lastništvo pa zasidra v rokah zaposlenih,« je pojasnil Gonza. Kot je dejal, bi bilo to lahko posebno dobrodošlo v prihodnjih letih, ko se bo po podatkih inštituta upokojila četrtina lastnikov malih in srednjih podjetij pri nas (t. i. srebrni cunami), s čimer bi lahko prišlo do največjega prenosa lastništva po denacionalizaciji. Z uzakonitvijo modela lastništva zaposlenih bi tako povečali možnosti, da lastništvo podjetij ostane v lokalnem okolju.

Z zakonom bi bilo lažje

Na Gorenjskem je poleg Gorenjskega glasa verjetno najbolj znano podjetje v lasti zaposlenih Domel. Tudi v Žireh pa že šest desetletij močno kulturo lastništva gradijo v podjetju Etiketa. Kot je povedal direktor uspešne tiskarne Primož Kokalj, so se na ta način v začetku devetdesetih zaščitili pred sovražnimi prevzemi, zaščita pa deluje še danes. »Večkrat smo bili že tarča prevzemov, a se je poskus vsakič končal, ko so izvedeli, da imamo razpršeno lastništvo,« je povedal Kokalj, ki potrjuje, da lastništvo zaposlenih poveča pripadnost in zavzetost delavcev, kar se odraža tudi v dnevnem poslovanju. »Smo pa pred izzivom, da se starejša generacija upokojuje in s tem odnaša lastniške deleže iz podjetja, prihaja tudi do dedovanj, interesi se lahko spremenijo. Seveda pa tudi nekdanji zaposleni še čutijo pripadnost podjetju in želijo, da se razvija,« je povedal Kokalj, ki si želi zakonske podpore. »Iščemo različne možnosti in tudi doslej smo s skladom lastnih delnic vzdrževali notranje lastništvo, a opažamo, da bo težje, če država ne bo pomagala, in da bomo toliko bolj izpostavljeni,« je še povedal Kokalj, ki je prepričan, da je lastništvo zaposlenih, ki nagrajuje ljudi, ki so zgodbo ustvarili, pravi način, ki se ga bodo držali tudi v prihodnje.

Tudi Peter Kosin iz družbe Inea, kjer so se tudi brez zakona lotili lastniške sheme po modelu ESOP, je prepričan, da bi bil zakonski okvir ključnega pomena. »Naša tranzicija še ni končana, zagotovo pa bi jo sprejem zakona močno pospešil. Pripravil bi smernice in nam ne bi bilo treba orati ledine na tem področju,« je prepričan Kosin.

Andraž Grahek, finančni analitik in vodilni partner pri Capital Genetics, pravi, da v Sloveniji tovrstne rešitve potrebujemo tudi za dolgoročno dolgoživost podjetij in zaščito delovnih mest. Kot je še dejal, staranje prebivalstva in posledično zmanjševanje delovno aktivne populacije kličeta k tesnejši povezavi dela in kapitala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / nedelja, 26. december 2010 / 07:00

Na Sv. Jakobu predsednik in ministri Demosove vlade

Medvode - Tako kot vsako leto bo tudi letos na dan samostojnosti potekala slovesnost na Sv. Jakobu nad Medvodami. Ob 18. uri bo sveta maša za domovino. Somaševanje bo vodil ljubl...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 6. november 2015 / 07:00

S kladivom in žeblji do čipke ...

Arhitektka in oblikovalka žirovskih korenin Manca Ahlin, ki že šesto leto živi in ustvarja v New Yorku, je za tamkajšnjo mediteransko restavracijo izdelala pregrado iz čipk. Za izdelavo 120 kilogramov...

Razvedrilo / petek, 6. november 2015 / 07:00

Družba za prijatelje

V Festivalni dvorani na Bledu je nastopil Andrej Šifrer z glasbenimi gosti, za posebno vznemirjenje pa je poskrbela sredina slavnostna premiera filma Spectre v kranjskem Cineplexxu.

GG Plus / petek, 6. november 2015 / 07:00

Z glino skozi težke dni

Ko se je pred dobrim desetletjem znašla v težkem življenjskem obdobju, prežetem s tesnobo in napadi panike, je Petra Nabernik v roke vzela glino in iz nje nenačrtovano oblikovala – punčko. Do danes ji...

Naklo / petek, 6. november 2015 / 07:00

Investiral svojo žepnino

Sedemnajstletni gimnazijec Jaka Majnik je postavil svoj prvi čebelnjak, v prvi veliki projekt pa je vložil svojo žepnino oziroma prihranke.

Gospodarstvo / petek, 6. november 2015 / 07:00

Priznanja skrbnim lastnikom gozda

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju je priznanje prejel Jurij Rozman iz Loma pod Storžičem, na blejskem pa bratje Robič iz Gozda - Martuljka.