Pravice niso samoumevne
Prvomajsko srečanje je k Domu Pristava privabilo številne druženja, zabave in dobre hrane željne posameznike. Nagovorila sta jih evropska poslanka Irena Joveva in predsednik sindikata SKEI Bojan Todorović.
Pristava nad Javorniškim Rovtom – Zbrane je po glasbenem uvodu, ki so ga, kot se za praznovanje prvega maja spodobi, pripravili člani Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora, najprej nagovorila Irena Joveva, evropska poslanka. Kot je dejala, se po vsem razvitem svetu znotraj kapitalističnega sistema navaja BDP države, BDP prebivalstva, rast gospodarstva, kar naj bi bili ključni kazalniki razvitosti družbe. »Vse lepo in prav, ampak vsi ti podatki zgrešijo ključno poanto in so samo delček v celoti nečesa drugega. Ne gre samo za gospodarsko razvitost družbe. Za bogastvo in denar. Gre za to, kakšna je enakost v tej družbi. Kako je to bogastvo razporejeno. Kako skrbimo za javno dobro – javno šolstvo, javno zdravstvo, zdravo okolje, dostop do pitne vode … To so zame ključni kazalniki. Enakost,« je poudarila in ob tem dodala, da bi prvi maj kot praznik dela morali izkoristiti za razmislek o tem, kakšne so prioritete, ki bi si jih morali kot družbe spet zastaviti v prihodnje. Med drugim je opozorila tudi, da je tehnološki razvoj prinesel številne spremembe v delovnih procesih, zato si morajo delavska gibanja še naprej prizadevati za pravice delavcev, ki žal še vedno niso samoumevne.
Srečanje sta v sodelovanju z Domom Pristava organizirala Občina Jesenice in sindikat SKEI podjetja SIJ Acroni. Tudi predsednik sindikata Bojan Todorović je v svojem nagovoru poudaril, da je prvi maj praznik vseh delavcev, praznik boja za pravičnost in enakost. »Življenjski stroški še vedno naraščajo in so postali težko obvladljivi. Sindikat SKEI družb skupine SIJ in drugi sindikati smo s skupnimi močmi začeli aktivnosti za zvišanje plač v naših družbah,« je pojasnil in ob koncu poudaril še, da se nikoli ne smemo ustaviti, dokler ne dosežemo cilja – enakopravnosti za vse.
Brez pasulja ne gre
Kot se za tradicionalno srečanje spodobi, je bila tradicija tudi na krožnikih. Oskrbnik Doma Pristava Jože Repe, ki skupaj z ženo Dragico že enajsto leto uspešno vodi dom, je poudaril, da prvomajskega srečanja ni brez pravega pasulja. »Smo pa poskrbeli tudi za bolj izbirčne, tako da za vse, ki ne jedo fižola, kuhamo tudi ričet, našlo pa se bo kaj tudi za vegetarijance,« je poudaril in dodal, da ga izredno veseli in obenem preseneča tako velika udeležba. Udeleženci srečanja so namreč okolico doma tako zapolnili, da je bilo treba nanositi dodatne mize in stole. Tudi Nataša Rekar z Breznice je za prvi maj prišla na Pristavo. »Druženje, dobra volja, zabava. Letos se mi zdi, da je prišlo res veliko ljudi. Je pa res, da mladi sploh ne poznajo pravega pomena praznika dela, morda bi več za ozaveščanje morala narediti tudi šola,« je dejala. Podobno je menil tudi Izidor Podgornik iz Mojstrane, ki je med drugim dejal, da so v preteklosti prazniku dela namenjali veliko večji pomen kot danes. »So pa srečanja res tradicija, prav je, da se jih udeležujemo in da praznujemo. Žal pa gledam po omizjih in ugotavljam, da je prišlo zelo malo mlajše generacije,« je še dejal. Tudi Ivan Noč iz Javorniškega Rovta je prepričan, da se pravi pomen praznika dela nekoliko izgublja. »Nekateri pravijo, da smo delavske pravice precej izgubili. Da smo približno tam, kjer smo bili leta 1940. Sindikati so premalo aktivni,« je povedal. Prvomajsko srečanje na Pristavi je bilo tudi zadnja postaja Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora, ki je vse od zgodnjih jutranjih ur razširjal glasbo po jeseniški občini, v nadaljevanju pa sta zbrane na Pristavi zabavala Anka Čop in Hajni Blagne.