Sistem potrebuje mlade, motivirane sile
Več kot 22 tisoč otrok in mladostnikov je trenutno brez izbranega zdravnika, 44 šol nima imenovanega zdravnika šole, luknje pa krpajo upokojeni sodelavci, nekateri celo starejši od 80 let.
Kranj – Vse to so dejstva, na katera v javnem pismu opozarja 320 pediatrinj, pediatrov, šolskih zdravnic in zdravnikov. Pod pismo so se v imenu pediatrov podpisali pediatri Denis Baš, Peter Najdenov in dr. Mojca Juričič.
Poudarjajo več ključnih težav. Najprej opozarjajo na pomanjkanje ustreznega števila zdravnikov in zdravstvenega osebja, ki bi lahko zagotovili oskrbo otrok in mladostnikov. Trenutno se srečujejo s tem, da številni otroci nimajo izbranega zdravnika, številne šole pa ne morejo zagotoviti zdravstvene oskrbe svojim učencem, ker nimajo imenovanega zdravnika šole. To pomanjkanje skušajo reševati s pomočjo upokojenih zdravnikov. »Nekateri med njimi so starejši od 80 let. Vračajo se v ambulante, ker vedo, da ni prav, da bi otroci ostali brez oskrbe le zato, ker živijo ob napačnem času v napačnem kraju,« so zapisali. Ocenjujejo, da je potrebnih 21 novih specialistov za obstoječe potrebe in zapolnitev mreže imenovanih zdravnikov šol, 15 za opredelitev pacientov, ki nimajo izbranega zdravnika, ter letno tudi 28 specializacij na račun načrtovanih upokojitev. Opozarjajo na težave pri privabljanju mladih zdravnikov v specializacijo za pediatrijo. Delovna mesta v javnem zdravstvu so namreč pogosto nekonkurenčna, kar vodi v odliv kadrov v tujino in pomanjkanje svežih sil v sistemu.
V svojem pismu pozivajo k nujnim ukrepom za izboljšanje razmer. »Pomagajte nam pripeljati v sistem mlade in motivirane sile s kadrovskimi ukrepi, ki bodo prinašali tako hitre rešitve kot dolgoročno upanje, da bomo še naprej lahko svoje delo opravljali kakovostno in varno. Spodbujajte razvoj preventive z ustreznim vrednotenjem preventivnih zdravstvenih dejavnosti in storitev.« Predlagajo povečanje števila specialistov za pediatrijo, boljše delovne pogoje za zdravstveno osebje ter potrebo po odpravi birokratskih ovir in večji podpori odločevalcev.
»Skrb za otroke in mladostnike ter njihovo zdravje bi morala biti prioriteta celotne družbe. Otroci niso pomanjšani odrasli in mladostniki niso povečani otroci. Obojim moramo biti tudi advokati,« so zapisali in dodali še, da pediatri in šolski zdravniki svoje delo doživljajo kot izredno nagrajujoče, a ga v trenutnih razmerah pogosto opravljajo čez meje lastnega zdravja.