Prvi maj, delavski praznik

Prvomajski prazniki so priložnost, da vsaj večina v prostih dneh preživi več časa z družino, prijatelji, se malo odpočije, se odpravi na izlet ali kaj prijetnega postori. V prvi vrsti pa so oziroma naj bi bili namenjeni praznovanju mednarodnega praznika dela, prvega maja, s katerim se spominjamo demonstracij v Chicagu za boljše življenje delavcev, ki so prinesle nekatere temeljne pravice iz dela, med drugim osemurni delavnik, in ki naj bi veljale še danes. Demonstracije v spomin na te dogodke so prerasle tudi v proslave, ki so postale ena od oblik delavskega boja. Pri nas smo začeli praznovati prvi maj na začetku 20. stoletja, kot državni praznik pa je bil uzakonjen leta 1948. S praznovanjem so prišli jutranje budnice, pripenjanje nageljnov, prižiganje kresov na predvečer praznika, postavljanje mlajev. Vprašanje je, kako množično še ostajamo zvesti tej simboliki.

Čeprav se vrednote skozi generacije spreminjajo, čeprav se spreminjajo tudi oblike sindikalnega boja, pa bi morali delo, delavci in delavske pravice ostati cenjena družbena vrednota. Pa se vprašajmo, ali delavski razred, kot smo ga pojmovali nekoč, še obstaja? Kako nove oblike dela spreminjajo trg dela? Kako se delovnopravna zakonodaja prilagaja novim izzivom?

Stopnja registrirane brezposelnosti je po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije ob koncu prejšnjega leta znašala 4,9 odstotka, nekaj višja je bila sicer med ženskami, pred desetletjem je bila brezposelnost skoraj trikrat višja, 13,5-odstotna. To je vsaj v številkah spodbuden podatek. Prav tako po podatkih statističnega urada smo imeli lani delovno aktivnih največ doslej, in sicer približno 941.300 oseb, kar je za 19 odstotkov več kot pred desetimi leti. Samozaposlenih je bilo ob koncu lanskega leta okrog sto tisoč. Nekaj sindikatov, ki na letošnji prvi maj v Ljubljani organizirajo protest, pa opozarja, da imajo delavci vse manj razlogov za praznovanje, preveč je skrbi, posebno poudarjajo prekarnost, »delo brez osnovne socialne varnosti, ki se vedno bolj širi«. Prekarno delo je v temelju negotovo, začasno, občasno in pogostokrat slabo plačano ter v sodobnem času kaže znake rušenja pridobljenih delavskih pravic in socialne varnosti delavcev. Prekarni delavci imajo pogosto bistveno manj pravne varnosti od delavcev znotraj standardnih oblik zaposlitev.

Vsakdo si zasluži ustrezno plačilo za pošteno opravljeno delo in socialno varnost, ki jo tako radi omenjamo. Ne pozabimo pa, da je v življenju za osebno zadovoljstvo, motiviranost tudi pri opravljanju dela pomembno ravnovesje, torej čas, ki ga preživimo v službi v razmerju do časa, ki ga preživimo kako drugače.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / sobota, 20. april 2019 / 14:46

Vse manj odpadkov

Cerklje – V soboto je očiščevalna akcija potekala tudi v občini Cerklje. V akciji so sodelovale vaške skupnosti, društva, obrtniki ter posamezniki, skupno več kot 400 občanov, ki so pobrali 23 kubi...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 25. november 2008 / 07:00

Zabavno je lahko tudi brez alkohola

LAS Kranjska Gora je za učence osmih in devetih razredov obeh kranjskogorskih osnovnih šol pretekli petek v diskoteki hotela Kompas spet pripravil zabavo brez alkohola.

Preddvor / torek, 25. november 2008 / 07:00

V Bašlju odprli obnovljen cestni odsek

Za del vasi Bašelj, ki je bil s preostalim krajem do nedavnega še povezan z makadamsko cesto, je bila nedelja še posebej vesel dan.

Gospodarstvo / torek, 25. november 2008 / 07:00

Največ denarja za zatiranje varoj

Država bo prihodnje leto v okviru ukrepov za čebelarstvo največ denarja namenila za enotno zatiranje varoj pri vseh registriranih čebelarjih.

Mularija / torek, 25. november 2008 / 07:00

SOS - pomagaj tudi ti!

Na oratoriju, ki je bil minulo soboto na Suhi pri Škofji Loki, so otroci za vrstnike v stiski zbrali številne šolske potrebščine in igrače.

Kamnik / torek, 25. november 2008 / 07:00

V spomin na pesnika Franceta Balantiča

Ob 65-letnici smrti pesnika Franceta Balantiča (1921-1943) so v njegovem rojstnem mestu Kamniku pripravili vrsto prireditev, ki se bodo razvrstile čez ves teden.