Bi lahko izvedli več investicij?
V Kranju so lani od načrtovanih 31 milijonov evrov za investicije realizirali le dobrih 24 milijonov evrov. Zakaj in ali je bila realizacija kljub vsemu dobra?
Mestni svetniki, ki so zaključni račun sicer sprejeli, so imeli največ pripomb na 87-odstotno realizacijo investicijskih odhodkov.
Kranj – Kranjski mestni svet je pred kratkim potrdil zaključni račun občinskega proračuna za leto 2023. Iz njega je razvidno, da so lani realizirali dobrih 71 milijonov evrov prihodkov, kar je dober milijon evrov oziroma poldrugi odstotek manj, kot so načrtovali. Odhodkov so imeli za 77,4 milijona evrov, kar pomeni skoraj 87-odstotno realizacijo oziroma 11,7 milijona evrov manj od načrtovanih. Občina se je lani dodatno zadolžila za 8,5 milijona evrov, kar je 3,5 milijona evrov manj od načrtovanega, odplačali pa so okoli 2,9 milijona evrov obstoječega dolga. Konec leta je tako občina imela dolg v višini 30,4 milijona evrov glavnice, kar pomeni približno 554 evrov na prebivalca.
Kot je pojasnil vodja sektorja za finance in splošne zadeve Mirko Tavčar, so lani realizirali 24,2 milijona evrov iz načrta razvojnih programov, predvidenih pa je bilo 31 milijonov evrov. Okoli 19,5 milijona evrov je bilo investicijskih odhodkov in dobre štiri milijone investicijskih transferov. Največji realizirani projekti so bili kolesarska povezava 7 do 12 oziroma most čez Savo v Kranju, zmanjšanje emisij v prometu (predvsem nakup e-avtobusov), energetska sanacija občinskih objektov, nakup prostorov v zdravstvenem domu in projekt trajnostne mobilnosti.
Mestni svetniki, ki so zaključni račun sicer sprejeli, so imeli največ pripomb na 87-odstotno realizacijo investicijskih odhodkov. »Uspešnost občine se po mojem mnenju meri po investicijah, kakšen delež sredstev investicij je v proračunu in koliko se realizira,« je tako dejal Igor Velov (LRK). Bojan Homan (SDS) pa je ugotavljal, da je bila občina zelo slaba pri realizaciji lastnih investicij oziroma se je njihova izvedba, kot na primer most čez Savo, P&R parkirišče in Poslovna cona Hrastje, zelo zavlekla.
»Če pogledamo indeks realizacije investicijskega dela proračuna, takega nismo imeli od leta 2014 ali 2015, sicer pa smo vedno imeli bistveno nižji indeks realizacije,« je odgovoril Tavčar. Med razlogi za nižjo realizacijo investicijskih odhodkov je navedel predvsem probleme pri pridobivanju zemljišč in finančnih virov za izvedbo investicij.