V Skritem kozmosu človeškega telesa
Slikarka Jasna Samarin v Galeriji Pogled predstavlja najnovejši cikel slik Skriti kozmos in nas z njim povede v notranje svetove človeškega telesa.
Kamnik – Platna večjega formata, ki so tokrat na ogled v kamniški Galeriji Pogled, nas tako miselno kot vizualno popeljejo v skrivnostne notranje svetove človeškega telesa. V zadnjem ciklu se Jasna Samarin namreč posveča možganskim celicam, nevronom, ki kot drobni nevidni univerzumi vodijo naše delovanje.
»Osnova za njena dela so video zapisi in mikroskopske fotografije poškodovanih ali spremenjenih nevronov pod vplivom različnih substanc ali nevrodegenerativnih bolezni, kot so Alzheimerjeva bolezen, Pickova bolezen, Parkinsonova bolezen in ALS. Te celice so slikarkina inspiracija, vizualni problem, ki ga skuša približati gledalcu s povečavo – ti mali drobci pred nami oživijo na velikem platnu v obliki, ki smo jo nekje že videli, ki nas vleče vase, srka,« zapiše kustosinja razstave, umetnostna zgodovinarska Saša Bučan.
Kot pove slikarka, sta jo tokrat k likovnemu raziskovanju vodili dve poti, ena je vsebinska in druga povezana z razmišljanjem o staranju in nevrogenerativnih boleznih v možganih. »Našla sem črno-bele pod mikroskopom posnete in na Japonskem izdelane filme nevronov. V likovnem smislu pa me je ob tem zanimal spoj slike in risbe ter optična iluzija, ki ob tem nastane,« pove Jasna Samarin.
Umetnica risbo ustvari v urejevalniku vektorskih grafik Inkscape. Pripravi številne risbe, potem izbere tisto, ki ji odgovarja, in jo s prirejeno lasersko napravo prenese na pred tem izdelano slikarsko podlago. Ta nastaja dva do tri tedne, saj slikarka velik pomen pripisuje barvnim prehodom. K slikanju nevronov seveda sodijo tudi njene slikarske intervencije.
»Pogled na te dinamične okrogle tvarine, iz katerih jedra pršijo posamični drobci, ki jih težnostna sila vleče navzven, a jih uspe jedro vseeno zadržati v svojem polju, nam ponuja občutek (ne)ugodja, vodi nas v globino, nas vrtinči. Naše oči vibrirajo v neštetih drobnih linijah, da se nam zazdi, da pred našimi očmi oživlja nam neznani organizem. A ni bojazni, da bi nas odneslo, zaslepilo,« zapiše Saša Bučan. In še: »Slikarka nam v svoji značilni abstraktni likovni govorici kot doslej skuša pojasniti nov pristop, ki je njo vodil po poteh raziskovanja do končnega cilja; ta je zdaj pred nami – lep, skrivnosten, dinamičen svet, ki prav ta trenutek biva znotraj vsakega izmed nas.« Prepustimo se torej pogledu na kozmos v človeški notranjosti – v Galeriji Pogled do 20. maja.