Koristni nasveti za najemnike stanovanj
Ustvarjalci spletne platforme Najemniški SOS so februarja letos izdali Priročnik za najemnice_ke, s katerim želijo izobraževati najemnike o njihovih pravicah in jih hkrati opozarjati na najpogostejše kršitve na tem področju. V priročniku tako opozarjajo najemnike, da je najem stanovanja brez sklenitve najemne pogodbe za najemnika nevaren, zato naj vztrajajo pri sklenitvi pogodbe, ki določa prostore, pogoje in dolžino najema, višino in način plačevanja najemnine, pravice in dolžnosti najemnika in najemodajalca, odpovedni rok in razloge za odpoved ter način prevzema in predaje stanovanja.
Ali lastnik stanovanja lahko najemniku predčasno odpove najemno pogodbo? Kot je razbrati iz priročnika, lahko to stori le v primeru krivdnih odpovednih razlogov, kot jih določa 103. člen stanovanjskega zakona, in tudi iz drugih krivdnih razlogov, če so opredeljeni v najemni pogodbi. Lastnik mora najemnika na kršitev krivdnih odpovednih razlogov opomniti pisno, pri tem pa mora navesti kršitev ter način in rok odprave kršitve, ki ne sme biti krajši od petnajst dni.
Priročnik odgovarja tudi na vprašanje, katere stroške mora plačevati najemnik. Če najemna pogodba ne določa drugače, najemnik plačuje stroške obratovanja – stroške elektrike, ogrevanja, odvoza smeti, vode in interneta, obratovalne stroške, povezane s skupnimi prostori, hišniška opravila in stroške deratizacije, lastnik pa stroške upravljanja, vodenja rezervnega računa, zavarovanja stanovanja in skupnih prostorov, vzdrževalnih del na stavbi, nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča …
Po stanovanjskem zakonu mora najemnik omogočiti lastniku vstop v stanovanje za namen preveritve primerne uporabe stanovanja največ dvakrat na leto, lahko tudi več kot dvakrat, a le pod pogojem, če je tako določeno v najemni pogodbi. Lastnik se mora za vstop v stanovanje najemniku predhodno najaviti in pridobiti njegovo dovoljenje za vstop.