Čudoviti dnevi v Selcih
Ob stoti obletnici smrti zgodovinarja dr. Franca Kosa iz Selc so v petek v Galeriji Muzeja Železniki odprli razstavo izbranih fotografij iz zapuščine njegovega sina, slikarja Gojmirja Antona Kosa.
Na ogled so predvsem fotografije rodbine Kos in motivi iz Selc in Selške doline.
Železniki – Po nedavni slovesnosti in predavanju ddr. Igorja Grdine ob stoti obletnici smrti zgodovinarja dr. Franca Kosa v Selcih so s tokratnim dogodkom v Železnikih v prvi plan postavili njegovega sina, slikarja Gojmirja Antona Kosa (1896–1970). Javni zavod Ratitovec je pri pripravi dogodkov povezal Muzejsko društvo in KUD France Koblar iz Železnikov ter Kulturno društvo dr. Janez Evangelist Krek iz Selc, pri tokratni razstavi pa sodelujeta tudi Fundacija Gojmir Anton Kos in Zgodovinski arhiv Ljubljana, enota v Škofji Loki.
V petek so tako v Galeriji Muzeja Železniki odprli razstavo izbranih fotografij iz fotografske zapuščine Gojmirja Antona Kosa, z besedami, zapisanimi v naslovu, pa lahko povzamemo slikarjeve občutke iz otroških let, ko je z družino, ki je v začetku prejšnjega stoletja živela v Gorici, prihajal v Selca na domačijo, s katere je izhajal njegov oče, zgodovinar dr. Franc Kos. Takole je slikar zapisal v avtobiografski predstavitvi, ko je bil leta 1937 sprejet v Rotary klub Ljubljana: »Blaga roka matere in stroga očetova sta me skrbno vodili skozi otroška leta. Nisem še hodil v ljudsko šolo, že sem za miklavža dobil debel zvezek, ki je bil kaj kmalu napolnjen z najrazličnejšimi risbami, najraje pa sem risal prizore z vsakoletnega potovanja naše cele družine na počitnice, potovanja iz Gorice v očetovo rojstno vas Selca. Kako tudi ne bi, saj je bil to tudi najimenitnejši dogodek vsakega leta. In v Selcih, kako je bilo lepo, koliko jih je bilo tam, s katerimi smo se našli v igri.«
Fotografije, dokument nekega časa
Slikarja je v nadaljevanju predstavila Andreja Kenda iz KUD France Koblar, predsednik Muzejskega društva Rudi Rejc pa je povedal, da so na razstavi želeli prikazati predvsem fotografije z vsemi tremi Kosi – ob že omenjenih še sina in brata zgodovinarja dr. Milka Kosa – ter fotografije, povezane s Selci in Selško dolino. »Nekaj fotografij smo pridobili iz škofjeloške enote ZAL, nekaj negativov, ki jih je razvil Sandi Čufar, pa nam je namenila Polona Komac iz Fundacije Gojmir Anton Kos,« je o okrog trideset fotografijah, ki so na ogled, povedal Rejc.
Kot je na predstavitvi povedala Minca Rihtaršič iz Muzejskega društva, je Fundacija društvu podarila tudi Kosovo slikarsko stojalo in mizico ter dve vazi, ki ju je umetnik pogosto uporabljal za slikanje tihožitij. »Šele pred štiridesetimi leti so odkrili bogato zapuščino več kot 2200 negativov, fotografije pa so predstavili na obsežni razstavi leta 2010 v Moderni galeriji.« Zbrane je popeljala po razstavi in postregla z zanimivimi podatki o fotografijah. Ob portretu očeta sledi avtoportret in fotografije članov družine, na eni z bratom bereta Primorski dnevnik. Sledi več fotografij s počitnic v Selcih, pa tudi s kopanja v reki Kokri, na ogled je več fotografij iz Selc in doline, domača hiša, cerkev sv. Križa, slikar je fotografiran pri slikanju v naravi …
V nadaljevanju je slikar Franc Berčič - Berko spregovoril o veličini in pomenu slikarskega dela Gojmirja Antona Kosa in o uporabi fotografije kot orodja, ki so ga pri svojem delu že v začetku prejšnjega stoletja uporabljali tudi slikarji. Dogodek je v glasbenem programu oplemenitila violinistka Ana Šolar.
Ta petek, 12. aprila, ob 18. uri, bo v Galeriji Muzeja Železniki potekal še strokovni posvet o dr. Francu Kosu in njegovih sinovih, prav tako zgodovinarju dr. Milku Kosu in slikarju Gojmirju Antonu Kosu. Na posvetu bodo sodelovali dr. Ignacija Fridl Jarc (Slovenska matica), dr. Darja Mihelič (Zgodovinski inštitut Milka Kosa), Biljana Ristić (Loški muzej) in Katja Mohorič Bonča (Muzej Železniki, Javni zavod Ratitovec).