Prvoaprilska šala o ukinitvi praznika dela je verjetno dvignila marsikatero obrv – tudi pri nas. / Foto: Nika Toporiš

Drugi maj ostaja dela prost

Vsako leto prvi april prinese številne šale in lahkotne potegavščine, ki nas nasmejijo in nas opomnijo na pomembnost humorja v naših življenjih. Tako so zaokrožile tudi govorice o morebitnem ukinjanju 2. maja kot dela prostega dne.

Kranj – Da je vse skupaj prvoaprilska šala, je sedaj že jasno, vseeno pa smo pobrskali o dodatnih informacijah o 2. maju. V Sloveniji mednarodni praznik dela še vedno zaznamujemo z dvema prostima delovnima dnevoma. Prvi maj je načeloma praznik, ki spominja na delavske demonstracije v ameriškem Chicagu iz leta 1886 ter predstavlja opomin na težko prigarane socialne dosežke delavstva, dandanes pa je pogosto viden kot priložnost za počitek in krajši oddih. Praznik dela so na Slovenskem uzakonili leta 1948, slovenska tradicija praznovanja prvega maja pa je povezana s kurjenjem kresov, budnicami in prvomajskimi druženji. Kot zanimivost naj povemo, da se praznik dela praznuje po več kot 160 državah po svetu. V Združenih državah Amerike in v Kanadi praznik praznujejo na prvi ponedeljek v septembru, Britanci in Irci pa prvi ponedeljek v maju.

V preteklosti je že prišlo do poskusov ukinitve 2. maja kot dela prostega dne. Leta 2012 je slovenska vlada, ki jo je v takratnem obdobju vodil Janez Janša, ob ukinitvi 2. januarja kot dela prostega dne predlagala tudi ukinitev dvodnevnega praznovanja praznika dela. Slovenija je namreč edina država Evropske unije, ki 1. maj praznuje s podaljškom v naslednji dan, dvodnevno praznovanje pa je značilno še za Srbijo, Črno goro ter Bosno in Hercegovino. Zaradi nasprotovanja številnih sindikatov do ukinitve 2. maja kot dela prostega dne ni prišlo, leta 2016 pa se je na seznam praznikov, ki so dela prosti, vrnil tudi 2. januar.

Medtem ko gospodarstveniki poudarjajo, da prost dan pomeni dodaten strošek in neželeno prekinitev proizvodnega procesa, pa zagovorniki dvodnevnega praznovanja poudarjajo predvsem pomen počitka za pogosto preobremenjene delavce.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 22. november 2012 / 07:00

Šest energetskih obnov stavb za nižje stroške in varovanje okolja

Šest gorenjskih občin se je lotilo energetske obnove šol in bazena s pomočjo švicarskega mehanizma oziroma v sklopu projekta Obnovljivi viri energije v alpskem prostoru. Gorenjska je s tem pridobila 4...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 18. maj 2015 / 15:01

Najbolj znan je bil »fitipaldi«

V Stebriščni dvorani Mestne hiše je na ogled več kot šestdeset Iskrinih telefonov iz zbirke nekdanjega iskraša Zvoneta Preseka.

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. maj 2015 / 14:56

Prva piščančja klavnica

V piščančji klavnici na kmetiji Ažman na Suhi pri Predosljah, prvi na Gorenjskem, lahko v eni uri zakoljejo do dvesto piščancev. Lani jeseni so se začeli ukvarjati tudi s predelavo mleka v mlečne izde...

Kronika / ponedeljek, 18. maj 2015 / 14:53

Obramba bi izločila izvedenca

Na sojenju strojevodji Andreju Ponikvarju, obtoženemu povzročitve železniške nesreče na Jesenicah avgusta 2011, obramba zahteva izločitev sodnega izvedenca železniške stroke.

Kronika / ponedeljek, 18. maj 2015 / 14:29

Izginil golf

Škofja Loka – Škofjeloški policisti obravnavajo krajo osebnega avtomobila volkswagen golf TDI, srebrne barve, reg. št. LJ UV-082. Lastnik, ki je bil s tatvino oškodovan za nekaj tisoč evrov, ga pog...

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. maj 2015 / 14:26

Študentje za podjetja manj zanimivi

V eŠtudentskem servisu so prvi mesec po uveljavitvi obveznih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaznali 60-odstotni upad študentskega dela.