Drugi maj ostaja dela prost
Vsako leto prvi april prinese številne šale in lahkotne potegavščine, ki nas nasmejijo in nas opomnijo na pomembnost humorja v naših življenjih. Tako so zaokrožile tudi govorice o morebitnem ukinjanju 2. maja kot dela prostega dne.
Kranj – Da je vse skupaj prvoaprilska šala, je sedaj že jasno, vseeno pa smo pobrskali o dodatnih informacijah o 2. maju. V Sloveniji mednarodni praznik dela še vedno zaznamujemo z dvema prostima delovnima dnevoma. Prvi maj je načeloma praznik, ki spominja na delavske demonstracije v ameriškem Chicagu iz leta 1886 ter predstavlja opomin na težko prigarane socialne dosežke delavstva, dandanes pa je pogosto viden kot priložnost za počitek in krajši oddih. Praznik dela so na Slovenskem uzakonili leta 1948, slovenska tradicija praznovanja prvega maja pa je povezana s kurjenjem kresov, budnicami in prvomajskimi druženji. Kot zanimivost naj povemo, da se praznik dela praznuje po več kot 160 državah po svetu. V Združenih državah Amerike in v Kanadi praznik praznujejo na prvi ponedeljek v septembru, Britanci in Irci pa prvi ponedeljek v maju.
V preteklosti je že prišlo do poskusov ukinitve 2. maja kot dela prostega dne. Leta 2012 je slovenska vlada, ki jo je v takratnem obdobju vodil Janez Janša, ob ukinitvi 2. januarja kot dela prostega dne predlagala tudi ukinitev dvodnevnega praznovanja praznika dela. Slovenija je namreč edina država Evropske unije, ki 1. maj praznuje s podaljškom v naslednji dan, dvodnevno praznovanje pa je značilno še za Srbijo, Črno goro ter Bosno in Hercegovino. Zaradi nasprotovanja številnih sindikatov do ukinitve 2. maja kot dela prostega dne ni prišlo, leta 2016 pa se je na seznam praznikov, ki so dela prosti, vrnil tudi 2. januar.
Medtem ko gospodarstveniki poudarjajo, da prost dan pomeni dodaten strošek in neželeno prekinitev proizvodnega procesa, pa zagovorniki dvodnevnega praznovanja poudarjajo predvsem pomen počitka za pogosto preobremenjene delavce.