Šesti Prešernov sodobnik Adam Mickiewicz
V Parku La Ciotat v Kranju so v četrtek, na svetovni dan poezije, odkrili doprsni kip Prešernovega sodobnika, poljskega romantičnega pesnika, esejista in dramatika Adama Mickiewicza.
Njuno ustvarjanje med drugim vsebuje sonete in pesniško zbirko z istim naslovom – Poezije. Oba sta pripadala v tistem času zatiranemu narodu brez države, svojo pesniško ustvarjalnost pa sta črpala tudi iz nesrečne ljubezni do dekleta iz višjega družbenega razreda.
Kranj – V Parku La Ciotat se je bronastemu portretu Franceta Prešerna in njegovih sodobnikov pridružil že šesti doprsni kip literata, ki je živel in deloval v njegovem času. Tokrat je to kip Prešernovega sodobnika, poljskega pesnika Adama Mickiewicza (1798–1855), ki ga je Mestna občina Kranj postavila v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Poljske. Na slovesnosti je bil tudi predsednik Republike Poljske Andrzej Duda.
Kranjska občina je v Park La Ciotat, ki je ime dobil po prvem mestu, s katerim se je Kranj pobratil leta 1958, Pot Prešernovih sodobnikov začela umeščati med predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije leta 2021. Gre za spominsko obeležje, ki ga odtlej v sodelovanju z veleposlaništvi postavlja in dopolnjuje z odkrivanjem doprsnih kipov Prešernovih mednarodnih sodobnikov.
Oba pesnika romantika
Tako so minuli četrtek, na svetovni dan poezije, v Parku La Ciotat med drugim tudi v prisotnosti predsednika Republike Poljske Andrzeja Dude odkrili doprsni kip poljskega pesnika iz obdobja romantike Adama Mickiewicza. Dela Mickiewicza in Prešerna, ki je iskal navdih tudi v stvaritvah dve leti starejšega poljskega pesnika, so si podobna v idejah, motivih in oblikah. Njuno ustvarjanje med drugim vsebuje sonete in pesniško zbirko z istim naslovom – Poezije. Oba sta pripadala v tistem času zatiranemu narodu brez države, svojo pesniško ustvarjalnost pa sta črpala tudi iz nesrečne ljubezni do dekleta iz višjega družbenega razreda. Prešeren je s pomočjo poljskega prijatelja Emila Korytka, ki je bil pregnan v Ljubljano, prevedel tudi enega Mickiewiczevih sonetov, s tematiko, povezano s pesnikoma obeh slovanskih držav, pa se je v doktorski disertaciji ukvarjal tudi Tržičan dr. Tone Pretnar.
Pot Prešernovih sodobnikov se širi
Podstavek za poljski kip je podarilo podjetje MAN Truck & Bus Slovenija, sam doprsni kip pa Veleposlaništvo Republike Poljske v Ljubljani. Kot zapisano, se je dogodka udeležil predsednik Republike Poljske Andrzej Duda, ob njem pa tudi Aleš Musar v imenu predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar, poljski veleposlanik Krzysztof Olendzki in generalni direktor podjetja MAN Truck & Bus Slovenija Jan Löwhagen. Zbrane je prvi nagovoril župan Kranja Matjaž Rakovec, ki je med drugim povedal, da v Kranju negujejo svojo dolgoletno zgodovino in bogato kulturno dediščino. »Veseli me, da se ideja o Prešernovih mednarodnih sodobnikih lepo razvija in da na ta način krepimo mednarodne vezi ter slavimo kulturo,« je med drugim povedal župan in visokim gostom izročil listino Pot Prešernovih sodobnikov v spomin na sodelovanje pri projektu oziroma zahvalno listino ob dogodku.
Pesnika navdih za nove generacije
V nadaljevanju je poljski predsednik Andrzej Duda v nagovoru izrazil prepričanje, da bodo Poljaki, ki se bodo sprehodili skozi park, takoj prepoznali enega njihovih najpomembnejših pesnikov. »Upam, da se bomo stalno navdihovali in brali poezijo Adama Mickiewicza in Franceta Prešerna, da se ju bomo spominjali in bomo z njuno poezijo vzgajali naše naslednje generacije.« Na slovesnosti so spregovorili še zgoraj omenjeni Aleš Musar, Krzysztof Olendzki in Jan Löwhagen.
Pesmi Mickiewicza so v poljskem in slovenskem jeziku recitirale študentke polonistike z Oddelka za slavistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, glasbeni del pa sta prispevala Weronika Partyka in Daniel Šimek.