Sodelovanje stroke in pacientov je ključno
Da kronični bolniki potrebujejo pogostejše obiske pri zobozdravniku kot zdravi posamezniki, je v uvodu v novinarsko konferenco Zdravniške zbornice Slovenije poudaril Matej Praprotnik, doktor dentalne medicine.
Redne kontrole pri zobozdravniku naj bi odrasli imeli približno enkrat letno.
Ljubljana – Že lani je Zdravniška zbornica Slovenije skupaj z zdravniki in zobozdravniško delovno skupino za ustno zdravje začela kampanjo, ki ozavešča o povezavi med slabim ustnim zdravjem in poslabšanjem kroničnih bolezni. V letošnji kampanji ozaveščanja pozornost namenjajo predvsem povezavi med ustnim zdravjem in tremi boleznimi – osteoporozo, sladkorno boleznijo in demenco. Kot je pojasnil Matej Praprotnik, dr. dent. med., je v primeru kroničnih bolezni nujen obisk zobozdravnika vsakih šest do osem mesecev. »Nujna je redna in učinkovita ustna higiena, ki mora biti prilagojena kronični bolezni. Za zdravo ustno votlino in urejeno kronično bolezen je izjemnega pomena sodelovanje pacienta, zdravnika in zobozdravnika,« je poudaril in v nadaljevanju dodal, da kronične bolezni posameznika lahko pahnejo iz ravnovesja in mu rušijo dnevno rutino, kar lahko negativno vpliva na ustno zdravje.
Konference sta se udeležila tudi Dime Sapundžiev, dr. dent. med., specialist oralne kirurgije, in Robert Gratton, predsednik Zveze društev diabetikov Slovenije. Kot je pojasnil slednji, ima v Sloveniji sladkorno bolezen približno deset odstotkov celotnega prebivalstva, zato je sodelovanje med stroko in pacienti bistveno. »Če pacient ne obvesti zobozdravnika o svoji bolezni, lahko to pripelje do nadaljnjih nevšečnosti in zapletov. Pacienti velikokrat odlašajo z obiskom zobozdravnika, dokler jih ne boli. Ko pa zaboli, je že prepozno. Zato sta izjemnega pomena preventiva in ozaveščanje pacientov,« je strnil svoja opažanja. Tudi Sapundžiev je opozoril na pomen komunikacije med zdravniki in pacienti. Spregovoril je o osteoporozi, sistemski bolezni kosti, ki vpliva tudi na ustno zdravje. Vsem bolnikom, ki bodo začeli zdravljenje z antiresorptivnimi zdravili, je svetoval, naj pred začetkom zdravljenja zaradi morebitnih tveganj in stranskih učinkov obiščejo zobozdravnika in se posvetujejo z njim.
Pristojni so konferenco organizirali v luči svetovnega dneva ustnega zdravja, ki smo ga zaznamovali v sredo. Kot je še dejal Praprotnik, se v javnosti vedno poudarja pomen rednih kontrol pri zobozdravniku, ki naj bi jih odrasli imeli približno enkrat letno, ob pojavu bolezni in različnih čustvenih stanj pa se stanje telesa spreminja hitreje kot običajno, zato ima telo tudi več potreb kot običajno.