Državni svet za preiskavo o poslovanju družbe Gen-I
Do preiskovalne komisije prek državnega sveta
Državni svet je v sredo sprejel pobudo za ustanovitev preiskovalne komisije o poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter domnevnem nezakonitem financiranju Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju je pobudo za odreditev preiskave podprlo 19 državnih svetnikov, 15 jih je bilo proti. Pobudo je podal državni svetnik iz vrst SDS Andrej Poglajen, uradno pa je predlog vložila Interesna skupina lokalnih interesov. Namen parlamentarne preiskave je med drugim pojasniti in razjasniti vsa dejstva in okoliščine ter oceniti dejansko stanje domnevnega finančnega izčrpavanja podjetja Gen-I in nezakonitega financiranja volilne kampanje stranke Gibanje Svoboda za državnozborske volitve leta 2022. Člani preiskovalne komisije bodo ugotavljali vlogo in odgovornost nekdanjega predsednika uprave družbe Gen-I in aktualnega premierja Roberta Goloba v obdobju, ko je bilo to podjetje pod prevladujočim vplivom ali v lasti države, in sicer s kakšnim interesom naj bi domnevno ravnal nezakonito oziroma v nasprotju z veljavno zakonodajo. V družbi Gen-I so prepričani, da je zahteva za parlamentarno preiskavo nezakonita in neustavna, njen cilj pa je pridobiti najširšo možno količino podatkov, ki bi jih lahko uporabili za diskreditacijo družbe. Državni zbor, ki sicer take pobude poslanske skupine SDS ni obravnaval, ker so SDS-u zmanjkali trije poslanski podpisi za vložitev pobude, mora parlamentarno preiskavo, ki jo zahteva državni svet, odrediti v skladu z ustavo.
Stavkajo še turški delavci
Stavke se kar kopičijo. Poleg zdravniške tako ta čas potekajo tudi stavke zaposlenih na upravnih enotah (predvčerajšnjim so jo vnovič izvedli), operaterjev številke 112 in tožilcev (znova so stavkali 14. marca), mesečne protestne shode nadaljujejo tudi sodniki. Operaterji številke 112 so ta teden napovedali še zaostritev stavke z opozorilnim shodom 27. marca. Najnovejša pa je stavka dela turških delavcev, ki opravljajo dela na projektu drugega železniškega tira Divača–Koper, kot je poročal portal 24ur.com. Sindikat delavcev gradbenih dejavnosti, ki je februarja napovedal stavko in jo po dogovoru z izvajalci del preklical, je bil o stavki obveščen, ni pa je organiziral in pravi, da je nezakonita. Koliko turških delavcev stavka in na katerih deloviščih, za zdaj ni znano. Sindikat stika s stavkajočimi delavci nima, prav tako ne sodeluje v morebitnih pogajanjih. V družbi 2TDK pričakujejo, da stavka ne bo vplivala na časovnico izvedbe projekta.
Socialni dialog na eni najnižjih točk
Sedem reprezentativnih sindikalnih central je v torek v odprtem pismu opozorilo, da je socialni dialog na eni najnižjih točk v 30-letni zgodovini delovanja Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), zato so premierja Roberta Goloba pozvali k obuditvi dialoga v okviru ESS in k enakopravni obravnavi socialnih partnerjev. »Ob ohranjanju trenutnega stanja in načina delovanja bomo reprezentativne sindikalne centrale primorane začeti z izpostavljanjem vaše odgovornosti v zvezi s tem ter obveščanjem in aktivacijo delavk in delavcev – v škodo katerih je odsotnost socialnega dialoga,« so tudi zapisale sindikalne centrale.
Ob preboju v Karavankah poškodovali državni grb
V ponedeljek so slovesno prebili drugo cev karavanškega predora, ob tem pa so uničili tudi slovenski grb, naslikan na prebiti steni, je opozorilo društvo Heraldica Slovenica v protestnem pismu Družbi za avtoceste v RS (Dars). Kot pravijo, sta bila s tem kršena tudi zakon o grbu, zastavi in himni, ki določa, da grba ni dovoljeno uporabljati tako, da se krni ugled države, ter zakon o varstvu javnega reda in miru, ki določa, da se kaznuje z denarno globo, kdor na javnem kraju namenoma poškoduje ali uniči grb, so zapisali. Kot so še opozorili, sta se slovesnosti ob preboju udeležila tudi predsednik vlade Robert Golob in koroški deželni glavar Peter Kaiser, njihovo ogorčenje pa je bilo toliko večje, ker nobeden od predstavnikov države ni pomislil, da bi bilo z navedenim ravnanjem kar koli narobe. »Državnih simbolov ne uničujemo. Z njimi moramo ravnati spoštljivo, ker predstavljajo nas same. Če jih uničujemo ali z njimi grdo ravnamo, je to enako, kakor da bi tako ravnali sami s seboj ali s svojimi prijatelji,« je Heraldica Slovenica zapisala v protestnem pismu. V Darsu obžalujejo, da je bil grb uničen. »Žal se je ob preboju zaradi želje po zagotovitvi dovolj velike odprtine za varen prehod delavcev z avstrijske strani opravil prevelik poseg,« so zapisali in zagotovili, da bodo v prihodnje vso skrbnost namenili temu, da se kaj takega ne ponovi.