Skupaj rešujemo življenja
V Ljudskem domu v Kranjski Gori je bila regijska slovesnost ob dnevu Civilne zaščite, na kateri so podelili dva zlata, dvanajst srebrnih in osemnajst bronastih znakov. Slavnostna govornika sta bila kranjskogorska županja Henrika Zupan in generalni direktor URSZR Leon Behin.
Plaketo CZ so prejeli: Gasilska zveza Kokra, Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Bohinjska Bistrica, PGD Gorje in PGD Poljane. Zlati znak CZ sta prejela Iztok Arnol in PGD Hrušica. Srebrni znak CZ so prejeli: Društvo GRS Škofja Loka, Edvard Torkar, Branko Šmid, Vid Krčmar, Leopold Pogačar, Tomaž Pazlar, Gabrijel Rožič, Andraž Šifrer, PGD Mlino, PGD Križe, PGD Visoko - Milje in Matjaž Bolka. Bronasti znak CZ so prejeli: Robert Anžič, Klemen Belhar, Tina Bole, Uroš Bučan, Franc Čebulj, Tomaž Godec, Irena Grmek Košnik, Aleš Habjan, Ana Hudobivnik, Janez Kavčič, Jerneja Malis, Luka Okorn, Miha Peternelj, Andrej Polajnar, Domen Turk, Roman Udir, Marinka Valjavec in Andrej Žunič.
Kranjska Gora – »V veliko čast in veselje mi je, da vas lahko sprejmem in pozdravim na osrednjem občinskem in regijskem dogodku v občini Kranjska Gora. Lansko leto je Slovenijo prizadelo veliko naravnih nesreč velikega obsega in prav prostovoljci in pripadniki sil CZ ste bili tisti, ki ste pomagali reševati življenja in premoženje,« se jim je zahvalila Henrika Zupan, županja Občine Kranjska Gora, ki je četrtkovo slovesnost, regijsko podelitev nagrad in priznanj ob dnevu CZ pripravila skupaj s kranjsko izpostavo Uprave RS za zaščito in reševanje. Kot je poudarila županja, je bila v lanskih naravnih nesrečah prizadeta tudi občina Kranjska Gora in se zahvalila za pomoč in sodelovanje vsem strukturam zaščite in reševanja, tako občinskim kot širše. »Vsem prejemnikom priznanj CZ iskreno čestitam. Vsem skupaj pa želim čim manj akcij in da se z reševanj varno vrnete domov.«
Bistvo sistema smo ljudje
Generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) Leon Behin je poudaril, da brez ljudi sistem zaščite in reševanja ne bi bil najboljši v Evropi in da brez prostovoljnega dela velike večine pripadnikov CZ ne bi bil niti približno takšen, kot danes velja v Sloveniji. Spomnil je, kaj vse smo preživeli v zadnjih desetih letih v sistemu zaščite in reševanja in katere naloge so bile dane tako lokalnim skupnostim, regijam kot državi. Od vetroloma leta 2014, migrantske krize, številnih naravnih ujm do epidemije covida-19. »A kot da ne bi bilo vse skupaj dovolj, se pojavljajo čedalje pogostejše in obsežnejše podnebno pogojene pa tudi druge nesreče.« V takih trenutkih Slovenci pokažemo svojo solidarnost, sočutje. In če kdaj, kot je dejal, se je prav lani v tako velikem obsegu pokazala tudi evropska solidarnost.
Zahvala za srčnost
Dan CZ, ki ga v Sloveniji praznujemo prvega marca, je poklon vsem pripadnikom, službam in sestavom, vsem, ki tako ali drugače profesionalno ali prostovoljno sodelujejo v sistemu zaščite in reševanja, in kot je še ponazoril Behin: »Samo v lanskih ujmah v avgustu je to pripravljenost na sodelovanje izrazilo več kot sto tisoč ljudi. To praktično pomeni pet odstotkov državljanov RS, kar je podatek, ki ga ne boste zasledili v nobeni evropski državi za takšen obseg nesreče.« Zato je še kako prav, kot je dejal, da se pripadnikom, ki so se s svojim delom v lanskem letu, v več letih izkazali s svojo življenjsko predanostjo, primerno zahvalijo. Tako Leon Behin kot regijski poveljnik štaba CZ za Gorenjsko Klemen Šmid sta poudarila, da brez podpore družine in tudi razumevanja delodajalcev nihče od njih ne bi mogel izvajati nalog CZ.
Med prireditvijo smo velikokrat slišali besedo hvala. »To je največje plačilo, izrečeno po končani intervenciji, reševanju, gašenju ali kakršni koli drugi pomoči s strani pomoči potrebnega,« je prepričan tudi poveljnik Občinskega štaba CZ Kranjska Gora Blaž Lavtižar. »Vsi mi, ki danes tukaj sedimo, vemo, da se srčnosti in pripravljenosti pomagati sočloveku v nesreči ne da kupiti z denarjem.« Nekateri so priznanja CZ prejeli že na državni slovesnosti ob dnevu CZ, a so se tudi njim še enkrat zahvalili na regijski slovesnosti.