Širili obzorja
Učenci iz Glasbenega centra DO RE MI so se v februarju udeležili glasbene izmenjave v Franciji – svoje glasbeno znanje, slovensko kulturo in sloves blejskih lepot so ponesli v francoski mesti Seclin in Croix.
Na izmenjavo v Francijo so se člani Mladinskega pihalnega orkestra Bled odpravili pod vodstvom učiteljev Primoža Kerštanja, Luka Zapuška in Gregorja Plambergerja. Izmenjave so se udeležili tudi trije učenci z motnjo avtističnega spektra. »Ta izkušnja je trajno obogatila in razširila njihova obzorja tako z glasbenega kot tudi osebnostnega vidika,« je poudarila Nina Kompare Volasko iz centra DO RE MI, kjer se v času osnovnega glasbenega izobraževanja trudijo izkoristiti ponujene priložnosti, da njihovi učenci pridobijo neprecenljive izkušnje tako na glasbenem kot tudi na socialnem področju ter tako širijo svoja obzorja.
Ideja za izmenjavo se je že pred dvema letoma porodila učiteljema flavte iz blejskega zavoda DO RE MI Evi Jensterle in Géraldu Lacharrieru s Konservatorija v Croixu. Takrat so francoski učenci obiskali Slovenijo in pripravili koncerta na Bledu in v Bohinju. Glasba je mlade slovenske in francoske glasbenike povezala tudi tokrat, in sicer na dveh koncertih z naslovom Slovenian Rhapsodie, ki so ju izvedli v Salle Ronny Coutteure v Seclinu in v koncertni dvorani Konservatorija v Croixu. »Na prvem koncertu se je članom Mladinskega pihalnega orkestra Bled pod vodstvom Luka Zapuška pridružilo petdeset učencev glasbene šole Centre Municipial d´Expression Musicale iz Seclina,« je pojasnila Nina Kompare Volasko. Nekaj skladb so učenci obeh šol izvedli tudi skupaj. »Tako so v izvedbi združenega francosko-slovenskega pihalnega orkestra med drugim zavidljivo ubrano zazvenele tudi slovenske skladbe Čas počitnic, Golica in Moj očka ima konjička dva, kjer so se članom orkestra pridružili tudi mali francoski pevci otroškega pevskega zbora in slovensko pesem interpretirali z očarljivo suverenostjo.« Na drugem koncertu so blejski glasbeniki združili moči s šestdesetimi učenci Konservatorija v Croixu. »Iskrenost, mladostni zanos, sproščenost in muziciranje na zelo visoki ravni so ustvarili glasbeno sinergijo, ki je tako v mladih izvajalcih kot tudi v poslušalcih pustila trajen odzven občutenja lepote povezanosti kljub vsem morebitnim razlikam.«
Kot je še poudarila Nina Kompare Volasko, je mladim glasbenikom izmenjava omogočila, da so spletli trajna prijateljstva, utrdili veščine sporazumevanja v tujem jeziku in skozi univerzalni jezik, ki je glasba, razvili zavedanje globalne povezanosti.