Na upravnih enotah bodo stavkali vsako sredo
Vnovič stavka na upravnih enotah
V sredo so spet stavkali zaposleni na 54 od 58 upravnih enot. Med štirimi upravnimi enotami, kjer niso stavkali, je bila tudi tržiška. Kot je njena načelnica mag. Marcela Maršič pojasnila konec januarja, ko je na upravnih enotah potekala tridnevna stavka, njihovi zaposleni ne stavkajo, ker na upravni enoti ni organiziranega sindikata. V Sindikatu državnih organov Slovenije so opozorili, da so najslabše plačani uslužbenci v državnih organih, preobremenjeni so z velikim pripadom zadev, na kar opozarjajo že deset let. Zahtevajo tudi povišanje plače vsem zaposlenim na upravnih enotah za sedem plačnih razredov in izenačitev njihovih nazivov z nazivi na ministrstvih. Ob tem so napovedali, da bodo stavkali tudi vse prihodnje srede, dokler stavkovne zahteve ne bodo uslišane. Minister za javno upravo Franc Props je v odzivu na stavko dejal, da so k reševanju težav zaposlenih na upravnih enotah, ki jih ne zanikajo, pristopili zelo odgovorno in »z veliko mero pozornosti«. Stavko obžaluje in upa, da bodo »relativno hitro« odpravili razloge za stavko.
Proti začasnemu azilnemu domu
V občinah Ormož, Sveti Tomaž in Središče ob Dravi se ne strinjajo z namero vlade, da v Središču ob Dravi začasno postavi azilni dom v obliki kontejnerjev na mejnem prehodu s Hrvaško. Njihovi občinski sveti so tako v sredo na skupni izredni seji v Središču ob Dravi sklenili, da azilnemu domu nasprotujejo. Vlado so tudi pozvali k spremembi zakonodaje, da je za vzpostavitev azilnega doma obvezno soglasje občine ali posvetovalni referendum. Sklenili so še, da bodo začeli zbirati podpise občanov pod peticijo proti postavitvi azilnega doma. Proti azilnemu domu so pred tamkajšnjim kulturnim domom protestirali tudi občani. Državi očitajo, da se z njimi o tem vprašanju ni ne posvetovala ne uskladila. Navajajo, da bo azilni dom prinesel varnostne, socialne in gospodarske posledice, kar lahko negativno vpliva na varnost in kakovost njihovega življenja. Direktorica urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj je na skupni seji občinskih svetov sicer dejala, da gre za začasno rešitev, ki jo bodo uporabljali le v primerih, ko bodo kapacitete v drugih azilnih domovih zapolnjene. Dodala je še, da bo šlo le za oskrbo migrantov, in ne za njihovo integracijo v okolje. »Za varnost bo skrbela varnostna služba, širše pa policija,« je dejala in prebivalce prosila za razumevanje in sodelovanje.
Bomo imeli superreferendumski dan?
Poslanske skupine Svoboda, SDS, SD in NSi so v torek v državni zbor vložile skupni predlog za posvetovalni referendum o izvedbi projekta drugega bloka krške nuklearke (JEK 2), ki bi skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z elektriko. Skladno z dogovorom je poslanska skupina SDS umaknila svoj predlog za referendum, ki ga je vložila sredi januarja. Referendum bi potekal v drugi polovici novembra. Ali bi potekal na t. i. superreferendumski dan, še niso razpravljali. V NSi so namreč v ponedeljek predlagali, da bi zaradi več vloženih predlogov za posvetovalne referendume izvedli kar t. i. superreferendumski dan, na katerem bi državljani ob vprašanju o JEK 2 odločali tudi o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja oziroma evtanaziji, za kar je bil v postopek državnega zbora tudi vložen predlog za posvetovalni referendum, ter tudi o širših temah, kot sta migracije in zeleni prehod.
Slovenski astronavtski zajtrk
Študentje Biotehniškega izobraževalnega centra (BIC) Ljubljana, Višje strokovne šole, so se kot edina evropska šola uvrstili med deseterico izbranih v finale mednarodnega tekmovanja NASA HUNCH Culinary Challenge, ki ga je razpisala ameriška vesoljska agencija Nasa. Pripraviti je treba zajtrk slanega okusa, ki naj bi vseboval vsaj eno vrsto zelenjave, zmagovalno jed pa bo Nasa vključila v prehrano astronavtov. Študenti BIC Ljubljana so zajtrk pripravili z ješprenjem, suhimi hruškami, orehi in dimljenim tofujem. Kot so v sredo pojasnili na predstavitvi jedi, so morali s sestavo zajtrka zagotoviti še dodatne prehranske zahteve Nase. »Poleg določenega energijskega vnosa smo bili pozorni na vnos maščob, predvsem nasičenih maščobnih kislin, prehranskih vlaknin in soli,« je pojasnila predavateljica Katarina Smole. V jedi prav tako niso smeli uporabiti surovega mesa, morskih sadežev, jajc, alkohola itd., v Nasi pa so tudi predlagali, da naj ne uporabijo kruha in krušnih izdelkov, ker jih je tehnološko težko pripraviti za uživanje v mikrogravitacijskem okolju. Finalno tekmovanje bo 17. aprila potekalo v Houstonu v Teksasu.