Gregorčki so srečno odpluli
V več krajih po Gorenjskem na predvečer gregorjevega spuščajo gregorčke ali barčice, kot jim tudi pravijo. Pridružili smo se jim v Kropi in na Zgornji Beli, v Kranju pa smo obiskali delavnico izdelave gregorčkov.
Kropa, Zgornja Bela, Kranj – Da je tradicija gregorjevega še kako močna v zibelki kovaštva, priča veliko ljudi (prevladovale so predvsem družine z otroki), ki so se zbrali ob Bajerju nekdanje spodnje fužine. Med barčicami, kot jim pravijo v Kropi, je bilo mogoče opaziti najrazličnejše stavbe, od svetilnikov, kmetij, hiš strahov pa do koliščarskih naselij, kmetij in seveda tudi pravih barčic. Za organizacijo je poskrbelo Turistično društvo Kropa, predsednica Metka Kavčič pa je ob tem poudarila, da jih izredno veseli, da se predajanju tradicije na mlajše rodove pridružujejo vrtci in šole. »Tradicija mora iti naprej, ker brez tega nas ni,« je dejala in pojasnila, da nekateri otroci ne vedo, zakaj se pravzaprav spuščajo barčice. »Kdor ima dedke in babice, ki so rasli s tem, ve in pozna, kako je bilo, mnogim pa je težko razložiti, da ni bilo elektrike, da ni bilo svetlobe,« je še pojasnila. Praznovanje gregorjevega so v Kropi seveda zaznamovali tudi s tradicionalnimi kroparskimi jedmi, kovanjem žebljev, nastopila pa je tudi Folklorna skupina Voše. Veselo je bilo tudi v Kamni Gorici, kjer prav tako živi močna tradicija spuščanja barčic.
Vuč u vodo na Beli
Tudi v občini Preddvor ohranjajo tradicionalno etnološko izročilo iz 19. stoletja. Direktorica Gorenjskega muzeja Marjana Žibert je na predstavitvi v Tomaževi kajži na Zgornji Beli dejala, da so se na številnih domačijah na Beli in v Bašlju ukvarjali s t. i. žbičarstvom, izdelavo žebljičkov za podkovanje čevljev. Marljivi žbičarji so delali od jutra do večera, radi pa so se tudi poveselili. Posebno prijetno je bilo na dan pred godom sv. Gregorja, ko so spuščali lučke po Belici. S tem običajem so se simbolično poslovili od zime in se veselili pomladi, ko pri delu niso več potrebovali luči. Običaj se po zaslugi ljubiteljskega etnologa Tomaža Rehbergerja v zadnjih letih znova obuja pod naslovom Vuč u vodo in postaja pomemben del preddvorske nesnovne dediščine. Na Petanovi domačiji je tako potekala delavnica izdelave gregorčkov pod vodstvom restavratorja Roka Valjavca ter članov TD Kokra in KUD Matije Valjavca Preddvor. Otroci so gregorčke izdelali iz materialov, ki so bili na voljo nekoč – stari peharji, les, oblanci, stare sveče – nato pa z nasmehi na obrazih opazovali, kako so se gregorčki spuščali po Belici. Pri kulturnem programu so sodelovali učenke in učenci OŠ Matije Valjavca Preddvor pod vodstvom učiteljice Maruše Bogataj ter Ivka Sodnik, Jera Zorman in mladi harmonikarji Luka Markič, Bine Hribar in Matic Križnar.
V Kranju tokrat brez spusta gregorčkov
Praznovanju gregorjevega se že vrsto let pridružujejo tudi v Kranju. Dan pred praznikom je Zavod za turizem in kulturo Kranj v sodelovanju s kulturnim centrom Krice Krace v Kovačnici pripravil delavnico izdelovanja gregorčkov, ki bi jih nato morali spustiti po Kokri, a so zaradi visokega vodostaja reke spust iz varnostnih razlogov odpovedali. Kljub vsemu so na lep način zaznamovali gregorjevo, so po dogodku ugotavljali na zavodu. Veseli so bili, da je delavnica kljub odpovedi spusta gregorčkov naletela na lep odziv in da je bil prostor Kovačnice poln ustvarjalnih otrok in staršev. Pod spretnimi prsti so nastali številni gregorčki iz naravi prijaznih materialov.