Da znamo pravilno reagirati
V življenje ogrožajočih situacijah dojenčki nimajo sposobnosti izražanja svojih potreb ali težav, zato je ključnega pomena, da starši znajo učinkovito reagirati.
Znanje o osnovnih postopkih oživljanja, prepoznavanje znakov težav ter hitra in mirna reakcija staršev so ključni elementi, ki omogočajo zagotavljanje nujne pomoči v kritičnih trenutkih. Da pa bi vse več staršev bilo pripravljenih na tovrstne trenutke, Zdravstvenovzgojni center (ZVC) Zdravstvenega doma (ZD) Jesenice trikrat letno organizira brezplačne delavnice, namenjene mladim staršem. Delavnice se izvajajo v okviru delovanja v lokalni skupnosti ZVC Jesenice. Kot je pojasnila vodja ZVC ZD Jesenice Ksenija Noč, diplomirana medicinska sestra in inštruktorica oživljanja otrok, je glavni namen delavnic ozavestiti, opolnomočiti in izobraziti starše majhnih otrok in dojenčkov o temeljnih postopkih oživljanja in ukrepih ob nujnih stanjih.
Na delavnicah, ki se jih venomer udeleži lepo število staršev, spoznavajo postopke oživljanja, ukrepe pri tujkih v dihalnih poteh, vročinske krče, opekline ter alergijske reakcije. »Bistvena razlika oživljanja dojenčka od oživljanja odraslih oseb je ta, da pri dojenčkih/otrocih vedno začnemo s petimi izdatnimi vpihi in nadaljujemo s postopki stisov prsnega koša. Primarni razlog za zastoj otrokovega srca je namreč ravno v zastoju dihanja,« je pojasnila vodja ZVC ZD Jesenice. Za zaporo dihalnih poti so pogosto krivi tudi različni tujki. Ksenija Noč je pojasnila, da je pri tovrstnih situacijah, če otrok še kašlja, treba spodbuditi kašelj, če pa dihalna pot ni prehodna, so potrebni drugačni ukrepi. »Pri dojenčkih do enega leta starosti naredimo pet udarcev med lopatice in pet stisov prsnega koša, pri starejših od enega leta pa pet udarcev med lopatice in pet Heimlichovih prijemov,« je dejala in dodala, da je pri tem priporočljivo glavo otroka obrniti navzdol.
Tudi vročinski krči so pogost pojav, ki se navadno pojavi ob povišani temperaturi, največkrat ob virozah. »Otrok zapade v krče, pri tem izteguje in proži okončine, ni odziven. Pri tem je zelo pomembno, da vzdržujemo prosto dihalno pot – ga damo na bok in začnemo intenzivno zbijati temperaturo, bodisi z obkladki ali mlačnim tušem ter antipiretiki,« je še razložila Ksenija Noč in poudarila, da gre za stanje, na katero se odzove vsaka reševalna ekipa, vročinski krči, ki so pogosto dedni, pa se lahko pojavljajo nekje do šestega leta starosti.