Višja urna postavka za delo upokojencev
Z današnjim dnem (1. marcem) se je zvišala najnižja bruto urna postavka za začasno in občasno delo upokojencev. Delodajalci jim odslej za opravljeno delo ne bodo smeli plačati manj kot 7,21 evra bruto na uro, obseg njihovih dohodkov pa v seštevku v koledarskem letu ne bo smel preseči 10.781,07 evra bruto. Urna postavka se je v primerjavi s prej zvišala za 29 centov, skupni letni dohodki pa za 434,55 evra. Zvišanje obeh zneskov, tako urne postavke kot obseg letnih dohodkov, je posledica uskladitve z minimalno plačo, ki se je letos zvišala za 4,2 odstotka, na 1253,90 evra bruto.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti vsako leto z odredbo določi višino urne postavke in višino letnega dohodka za opravljeno delo. Z odredbo, ki je bila objavljena v Uradnem listu 5. februarja, je določilo višino urne postavke in višino letnega dohodka za obdobje od letošnjega 1. marca do 28. februarja prihodnje leto.
Za začasno in občasno delo upokojencev veljajo nekatere omejitve, tako za upokojence kot za delodajalce, pri katerih opravljajo delo. Upokojenci lahko opravijo v koledarskem mesecu največ šestdeset ur, izjemoma lahko tudi devetdeset ur, vendar največ trikrat v koledarskem letu, pri tem pa seštevek ur v koledarskem letu ne sme preseči 720. Pri delodajalcu brez zaposlenih lahko opravijo v koledarskem mesecu največ 60 ur začasnega ali občasnega dela, pri tistih, ki imajo od enega do deset zaposlenih, največ 100 ur dela, pri delodajalcih, ki zaposlujejo od deset do trideset delavcev, največ 150 ur – in tako dalje. Izjeme veljajo le za delo pri nevladni organizaciji, ki deluje v javnem interesu.
Dodatni dohodek upokojencev ne vpliva na uživanje pokojnine, se pa všteva v osnovo za izračun dohodnine.