Da bi bilo okrevanje po odstranitvi želodca čim hitrejše, je ključno upoštevanje prehranskih smernic in pooperativnih navodil. / Foto: Nik Bertoncelj

Kako živeti brez želodca

Ob nedavnih objavah o napačni odstranitvi želodca smo se spraševali, kakšno je življenje brez tega organa, je potrebna le tekoča hrana ... Za odgovore smo se obrnili na strokovno direktorico Splošne bolnišnice Jesenice Anjo Jovanovič Kunstelj, dr. med.

Anja Jovanovič Kunstelj: »Ker pacient količinsko ne more zaužiti dovolj potrebnih snovi, so v obdobju okrevanja zaželena prehranska dopolnila. Preprečiti je namreč treba slabokrvnost zaradi pomanjkanja vitamina B12.«

Čeprav je želodec pomemben organ zgornjih prebavil, ki s svojim kislim okoljem nudi zaščito, je po besedah Anje Jovanovič Kunstelj, dr. med., življenje brez želodca popolnoma mogoče in vseeno kakovostno. »Odstranitev želodca pacienta ne bi smela bistveno obremenjevati. Je pa treba seveda spremeniti prehranske navade. Predvsem je pomembno, da pacient uživa več manjših obrokov na dan, še posebno v začetnem obdobju rehabilitacije, torej prva dva meseca,« je pojasnila.

Razlog je najpogosteje rak

Razlogi za odstranitev želodca so v današnjem času najpogosteje rakava obolenja, prevalenca raka na želodcu pa po besedah strokovne direktorice SBJ v Evropi na srečo upada. Pred iznajdbo zaviralcev protonske črpalke pa je bil najpogostejši razlog za odstranitev peptična razjeda kot posledica manj zdravega življenjskega sloga. »Pomembno je, da odstranitve želodca zaradi raka ne enačimo z bariatričnimi operacijami. To so operacije zaradi pretirane debelosti, pri katerih gre za odstranitev manjšega dela želodca. Pri raku se odstrani cel želodec ali dve tretjini želodca,« je dejala.

V nadaljevanju je povedala, da v kakovostnih zdravstvenih sistemih pacient pred operacijo opravi pregled pri kirurgu, ki mu poleg narave bolezni pojasni tudi potek operacije in pričakovanja v obdobju okrevanja in po njem, ter pregled pri dietetiku. »Dietetik je pomemben, saj oceni prehranski status bolnika in poda usmeritve o ustrezni prehranski podpori tako pred operacijo, saj je večina pacientov z rakom želodca podhranjenih, ker imajo težave z apetitom in občutkom hitre polnosti, kot po njej. Smiselna je tudi psihološka podpora, saj ima rak želodca v Evropi še vedno slabo prognozo. Verjetno zato, ker ga odkrijemo relativno pozno,« je razložila Anja Jovanovič Kunstelj.

Sprva tekoča hrana

Okrevanje po odstranitvi traja približno osem tednov, tako kot vsaka operacija pa je tudi ta velik stres za telo. Kot je povedala zdravnica, je v tem obdobju pomemben način hranjenja. Najprej se uvede varovalna tekoča prehrana ter se postopoma veča vnos hranil. »Ker pacient količinsko ne more zaužiti dovolj potrebnih snovi, so v obdobju okrevanja zaželena prehranska dopolnila. Preprečiti je namreč treba slabokrvnost zaradi pomanjkanja vitamina B12,« je pojasnila strokovna direktorica in dodala, da je nadomeščanje omenjenega vitamina tudi dolgoročno gledano največji izziv.

Prebavna cev se prilagodi

Razložila je tudi, da je ob odstranitvi želodca potrebna rekonstrukcija, kar pomeni, da je treba narediti novo povezavo med požiralnikom in ostankom želodca oziroma pri odstranitvi celotnega želodca požiralnik povezati s tankim črevesom. »Takoj po operaciji je človek zelo hitro sit, sčasoma pa se prebavna cev prilagodi in pacienti lahko uživajo normalno hrano,« je še dejala zdravnica in ob tem opozorila tudi na pomen prehranskega svetovanja. V ambulanti za prehransko svetovanje pacient namreč dobi vse informacije o načinu izbora ustreznih hranil.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 17. maj 2022 / 17:39

Sezamove bombete za piknik

S toplim vremenom prihaja tudi sezona piknikov. Na žaru spečemo nekaj mesa in zelenjave, pripravimo kakšno solato in vse skupaj ponudimo v mehki in puhasti sezamovi bombeti. Ja, o tem pikniku se bo...

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 11. januar 2009 / 07:00

Teptalni stroj povozil šestletno deklico

V nedeljo dopoldne je na smučišču Stari vrh teptalni stroj do smrti povozil 6-letno deklico.

Kronika / nedelja, 11. januar 2009 / 07:00

Domžalčan nasilen do sestre

Policisti so v Domžalah pridržali 31-letnega moškega, ker je bil več mesecev nasilen do šest let mlajše sestre. V Kranju prijeli državljana Dominikanske republike, ki je osumljen poskusa uboja.

Preddvor / nedelja, 11. januar 2009 / 07:00

Darsu pomagali najti tablo

Bašelj - Kdor se je med prazniki pripeljal v vas Bašelj pri Preddvoru in poskušal zaviti v spodnji del vasi, se mu je kaj lahko zgodilo, da je skoraj spregledal 'na novo postavlj...

Železniki / nedelja, 11. januar 2009 / 07:00

Proslava ob dotrajanem spomeniku

Nedeljska osrednja slovesnost ob 67. obletnici dražgoške bitke bo tudi tokrat potekala ob dotrajanem spomeniku. Njegova obnova bo stala 170 tisoč evrov.

Kranj / nedelja, 11. januar 2009 / 07:00

V vojski ponosni nase

Poveljstvo sil Slovenske vojske deluje šest let. Ob tej priložnosti je bila na Brdu slovesnost s slavnostno govornico Ljubico Jelušič, ministrico za obrambo.