Kako pasti živino na območjih z zvermi
Civilna iniciativa 71 pred začetkom nove pašne sezone sprašuje, kako naj kmetje pasejo živino na območjih navzočnosti velikih zveri.
Perniki – Civilna iniciativa 71 za napredek treh dolin (doline Save Bohinke in Soče ter Zgornjesavske doline) je pred začetkom nove pašne sezone na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in na sektor za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije naslovila več vprašanj oziroma zahtev za ukrepanje glede paše domačih živali na območjih navzočnosti velikih zveri. Tako sprašujejo, kako naj na alpskih območjih, kjer ni možno postavljati ograd, zaščitijo živali pred napadi volka, in ali naj na območjih, kjer ni možno postaviti visoke električne ograje, letos pasejo živino ali ne. Zanima jih tudi, kako naj izpolnijo zahteve za ukrep dobrobit živali v primeru, če je paša odsvetovana ali zaradi napada volka prekinjena, in kako naj v ekološki reji izpolnijo zahtevo glede izpuščanja živali v izpuste ob gospodarskih objektih, če do teh objektov prihajajo volkovi. Sprašujejo tudi, ali bo država zagotovila rejcem nadomestilo za izpad dohodka zaradi opustitve reje na območjih, kjer paše zaradi volkov ni več možno izvajati.
Civilna iniciativa 71 je enaka vprašanja glede paše na območjih navzočnosti volka naslovila na kmetijske ustanove in strokovne službe že lani pred začetkom pašne sezone, vendar ni dobila nobenih napotkov niti niso bili sprejeti kakršnikoli ukrepi za obvladovanje velikih zveri v alpskem prostoru. »Rejci ostajamo prepuščeni sami sebi in moramo celotno breme 'sobivanja' z velikimi zvermi nositi popolnoma sami,« so zapisali v Civilni iniciativi 71 in pristojne spomnili na 71. člen ustave, ki državi nalaga posebno skrb za gospodarski, kulturni in socialni napredek prebivalstva na hribovskih in gorskih območjih.