Nezadovoljni s potekom pogajanj
Več kot sto kmetov s traktorji in priključki je v sredo s protestnim shodom in z vožnjo po Kranju izrazilo nezadovoljstvo z dosedanjim potekom pogajanj o izpolnitvi zahtev, ki so jih dali na lanskih protestih.
Kranj – Predstavniki kmetijskih organizacij – sindikata kmetov, kmetijsko-gozdarske zbornice, zadružne zveze, zveze slovenske podeželske mladine, zveze kmetic in združenja hribovskih in gorskih kmetov – so se po lanskih spomladanskih protestih že začeli pogajati s predstavniki ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano o stavkovnih zahtevah kmetov, vendar so bila pogajanja potlej zaradi avgustovskih poplav in razrešitve tedanje kmetijske ministrice Irene Šinko prekinjena in so se nadaljevala šele pred kratkim, po imenovanju nove ministrice Mateje Čalušić. Nov krog pogajanj je bil včeraj, v četrtek.
Gorenjski kmetje niso zadovoljni z dosedanjim potekom pogajanj, zato so se sami organizirali in v sredo pripravili protestni shod v Kranju kot opozorilo pogajalcem obeh strani, da naj čim prej sprejmejo rešitve za izboljšanje razmer v kmetijstvu in dohodkovnega položaja kmetov. Shoda se je udeležilo več kot sto kmetov, večina iz kranjske in okoliških občin, nekaj pa tudi iz drugih koncev Gorenjske. Med protestniki so prevladovali mladi kmetje, ki jim očitno ni vseeno za prihodnost slovenskega kmetijstva in položaj kmetov. S traktorji in traktorskimi priključki, ki so jih »okrasili« tudi z napisi različnih vsebin (Brez kmeta, brez hrane, brez domovine; Proti obvezni prahi; Koga ščitimo, ko žrtvujemo kmeta?!) so se zbrali na poljski poti ob glavni cesti od krožišča pri Mercatorju proti Šenčurju, od tod pa so potlej v dolgi koloni krenili proti središču Kranja, Laboram in naprej čez Delavski most.
»Dovolj je čakanja na izpolnitev stavkovnih zahtev. Na terenu vre, kmetje so v stiski. Pri kmetovanju je vse več zahtev in omejitev, stroški so vse višji in kmetov zaslužek vse manjši,« je na protestu dejal Janez Porenta, kmet iz Kranja in eden od koordinatorjev protestnih aktivnosti, ter poudaril, da so se kmetje tokrat za protestni shod organizirali sami, da bi tako »pritisnili« na pogajalce kmetijskih organizacij in kmetijskega ministrstva. Če kmetje z opozorilnimi protesti, ki potekajo tudi drugod po Sloveniji, ne bodo uspeli, bodo po besedah Janeza Porenta prisiljeni organizirati vseslovenski protest.
Slovenski kmetje so svoje zahteve strnili v dvajset točk. Tako zahtevajo prevetritev plačil za območja z omejenimi možnostmi za kmetovanje, izplačilo subvencij v letu subvencijske kampanje, dodeljevanje subvencij le tistim, ki zemljo obdelujejo, ne pa tudi tako imenovanim »kavč kmetom«, ukinitev aplikacije Sopotnik za nadzor nad izpolnjevanjem obveznosti iz izbirnih vlog, prehod na star sistem določanja bonitetnih točk za kmetijska zemljišča, dodatne spodbude za kmetije, velike do 40 hektarjev, ureditev kmetovanja ob vodotokih, poenostavitev okoljskih ukrepov, ukinitev obvezne prahe na štirih odstotkih ornih površin, spremembo politike oddajanja državnih zemljišč v najem kmetom, zagotovitev dostojnega plačila za upokojene kmete, prenos upravljanja z zvermi pod okrilje lovske zveze … Gorenjski kmetje bodo tem zahtevam v kratkem dodali dodatne, značilno gorenjske, med drugim zahtevo po ukinitvi prepovedi vožnje s traktorji po nekaterih državnih cestah v Kranju in okolici in zahtevo po ureditvi problematike zveri.