Otroke je za tek na smučeh navduševala tudi Petra Majdič. / Foto: Gorazd Kavčič

Otroci pridobili nove izkušnje

Nordijski center Bonovec je v tem tednu gostil blizu 240 tretješolcev, udeležencev akcije Šolar na smuči, ki so jo pred dvema letoma nadgradili s tekom na smučeh.

Medvode – Danes se zaključuje prvi del letošnje akcije Šolar na smuči, s katero organizatorji – Smučarska zveza Slovenije, Policija in Zavod za šport Republike Slovenije (RS) Planica – želijo otrokom približati športne aktivnosti na snegu. Kot je pred tokratno izvedbo, deveto po vrsti, poudaril direktor zveze in pobudnik akcije Uroš Zupan, imajo otroci danes manj možnosti za smučanje kot v preteklosti, ko so prve zavoje lahko naredili na bližnjem hribu, zato si želijo, da bi morda nekoč lahko zajeli celotno generacijo, to je okoli 20.000 otrok letno.

Interes za sodelovanje v akciji je velik, letos je prijave oddalo 61 šol; 1800 mest za učenje alpskega smučanja, namenjeno učencem četrtih razredov, in 1400 mest za tek na smučeh, v katerega vključujejo tretješolce, so po besedah Francija Petka, direktorja Zavoda za šport RS Planica, zapolnile v slabe pol ure. Glede na to, da je ponagajalo vreme, pa so šolarji v tem tednu lahko smučali le na Rogli, na preostalih treh smučiščih, ki so se vključila v akcijo, med njimi je tudi Stari vrh, je izvedba odvisna od snežnih razmer, je pojasnil Gašper Plestenjak, ki je omenjeni zavod zastopal ob obisku otrok v Nordijskem centru Bonovec. Tam so v tem tednu na tekaške smuči stopili učenci iz osnovnih šol Preska, Šmartno pod Šmarno goro, Simona Jenka Smlednik, Vodmat in Šentvid. Za marsikoga je bil tek na smučeh povsem nova izkušnja. Matija Šircelj je priznal, da je večkrat padel, a zato ni bil nič manj navdušen.

»Otroci so radovedni, radi preizkušajo nove stvari. V akciji Šolar na smuči se lahko brezplačno preizkusijo v teku na smučeh, še bolj pomembno pa je, da prej, ko stopijo na tekaške smuči, lažje potem usvojijo alpsko smučanje,« je pojasnila Tadeja Brankovič. Kot je še dodala, jim gibanje na smučeh želijo približati na čim bolj zanimiv način, skozi igro. Na pustni torek je nekdanja biatlonka popeljala šolarje na tekaško progo na Bonovcu skupaj z ambasadorko akcije Petro Majdič. »Navdušeni obrazi otrok zagotovo govorijo v prid teku na smučeh. Gre za eno najbolj koristnih in zdravih rekreacij, ki je v primerjavi z alpskim smučanjem tudi cenovno dostopnejša in za katero ne potrebujemo veliko snega,« je med drugim poudarila Majdičeva, zadovoljna, da so akciji pred dvema letoma dodali tek. Tudi tega otrokom predstavljajo v sodelovanju s Policijo, ki jih že od vsega začetka seznanja s pravili varnega smučanja.

V prvih dneh marca bodo osnovnošolce gostili v Nordijskem centru v Planici, na Pokljuki in – če bodo razmere omogočale – v Parku Jezersko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / ponedeljek, 28. maj 2007 / 07:00

Z zamaški do dvigala

V dobrodelno akcijo zbiranja plastičnih zamaškov so se vključili tudi Gorenjci. Pripomogli so k nakupu dvigala za deklico z Dolenjskega, ki je parapleginja.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Sedmica: Balkanski kotel

Glede na zgodovinska dejstva, smo Slovenci pretirano skromen narod.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Treba se je bilo znajti, ali pa je bilo po tebi

Hvala Bogu tudi za posteljo, ki jo imam, a veste, koliko ljudi je takih, ki nikoli ne vedo, kam bodo položili svojo trudno glavo?

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Med sosedi 78

Znano koroško smučišče Osojščica/Gerlitzen je priljubljeno tudi med slovenskimi smučarji, saj je izvrstno urejeno in opremljeno, poleg tega pa do njega ni daleč, še posebej skozi Karavanški predor.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Iz starih časov: Manica Komanova

Ko smo v minulem letu v tem podlistku obujali stare čase na Gorenjskem, smo se največkrat sklicevali na knjižico, ki jo je leta 1928 objavila Manica Koman, Na Gorenščem je fletno.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Računalnik in jaz: Diagnoza od doma

Vse vas boli, komaj hodite, smrkate, vročino imate, boli vas glava, napor je že to, da morate biti pokonci. Ni kaj, potrebno je oditi k zdravniku.