Širili znanje o risu
Ob zaključku mednarodnega projekta LIFE Lynx v Osnovni šoli Naklo so na dogodku, ki so ga pripravili v sodelovanju z ekipo projekta LIFE Lynx, poskrbeli za prenos znanja o risu med generacijami.
Učenci Osnovne šole Naklo v okviru projekta LIFE Lynx že pet let spoznavajo rise in druge velike zveri. Minuli petek so tako znanje o risih, ki so ga pridobili v minulih letih, na mlajše učence prenašali že njihovi starejši sošolci pod mentorstvom učiteljice biologije in naravoslovja Špele Eržen in Mance Velkavrh z biotehniške fakultete. V knjižnici so ob tej priložnosti postavili razstavo knjižnih del o velikih sesalcih in mačkah, vsi učenci so tudi prebrali zgodbi Huda risinja Boštjana Gorenca - Pižame in Pogumni Maks Dese Muck.
Zanimivosti o risih so minuli petek učencem približali na različnih dejavnostih in skupinskih igrah. Pod vodstvom starejših učenk so s pomočjo slikovnega gradiva učenci oblikovali primere prehranjevalnih verig, svoje znanje o risih pa so v računalniški učilnici lahko preverili tudi na elektronskih gradivih Centra o velikih zvereh Dina Pivka. Svoje znanje so lahko preverili tudi na kvizu, ki ga je skupaj s sošolko pripravila osmošolka Sara Tanšek. Kot je pojasnila, je sama veliko znanja o risih pridobila prav pri projektu LIFE Lynx. »Med drugim smo si na Jelovici ogledali obore za rise, spoznali smo tudi, da so risi zelo teritorialni – na svoje ozemlje ne spustijo risa istega spola.« Zanimivo se ji je zdelo tudi, da je rise mogoče ločiti po lisah na kožuhu, saj ima vsak drugačne. Številne zanimivosti o risih je delila tudi devetošolka Brina Kovačevič. Med drugim je spoznala, da v preteklosti risi na našem ozemlju niso izumrli, ker ne bi imeli hrane, kot je bila prepričana, ampak jih je na krut način iztrebil človek. »Škoda, ker ljudje ne cenimo teh živali, ki so zelo zanimive s svojimi številnimi prilagoditvami na okolje.« Kot zanimivost je navedla, da čopki na risjih ušesih niso samo za okras, ampak so to njihovi senzorji. »Zelo zanimivo se mi zdi tudi, da se njihove šapice razprejo, da se lažje premikajo po snegu.« Ena od značilnosti risa je tudi, da lahko z mesta skočijo kar osem metrov v daljavo. V »risjih« skokih so se preskusili tudi učenci, ki so dolžino skoka izmerili s pomočjo navadnega metra in laserskega merilnika.
V avli šole si je do 17. februarja mogoče ogledati še razstavo likovnih, fotografskih in literarnih izdelkov učencev, ki so nastali v sklopu projekta.