Pokazali, kaj vse zmorejo
Za nami so že 17. Zimske državne igre Specialne olimpiade Slovenije. Dvodnevno dogajanje je privabilo več kot sto petdeset tekmovalcev in več kot sedemdeset trenerjev, tekmovalci pa so se lahko pomerili v treh športih.
Suzana Bohorč, predsednica društva Specialna olimpiada Slovenije: »Tokratne igre bodo zagotovo nepozaben dogodek, poln priložnosti doživeti kaj lepega na tekmovalnih poligonih in tudi zunaj njih.«
Kranjska Gora – Zgodovina zimskih iger specialne olimpijade se je s prvo organizacijo začela pisati leta 1992 in leto dni kasneje so v Schladmingu na zimskih svetovnih igrah že nastopili prvi slovenski tekmovalci. Tokratno dogajanje Zimskih državnih iger Specialne olimpiade Slovenije je potekalo v idilični Kranjski Gori, kamor je prišlo več kot 150 tekmovalcev, nekaj tudi iz sosednjih Avstrije in Italije. Skupno je sodelovalo 29 ekip. Predsednica društva Specialna olimpiada Slovenije Suzana Bohorč je ob odprtju iger dejala, da jo veseli, da so mladi že pred samim začetkom tako veselih obrazov. »Tokratne igre bodo zagotovo nepozaben dogodek, poln priložnosti doživeti kaj lepega na tekmovalnih poligonih in tudi zunaj njih. Rada bi se zahvalila vsem trenerjem, ki skrbijo za dobrobit tekmovalcev, ter gorenjski regiji, ki je tokrat združila moči, stopila skupaj in se pogumno lotila organizacije dogajanja. Hvala vsem, ki verjamete v idejo specialne olimpiade, ki je tudi na slovenskih tleh živa že več kot trideset let. S ponosom jo bomo širili dalje,« je poudarila. Odprtja se je udeležila tudi županja Občine Kranjska Gora Henrika Zupan, ki je dejala, da so tudi te igre izrednega pomena za občino. »Izredno smo veseli, da se igre specialne olimpijade odvijajo v naši občini, predvsem pa si želimo, da bi tekmovalci uživali v svojih nastopih, v naših krajih in da bi pokazali, kar znajo in za kar so vadili,« je poudarila.
Trije športi
Tekmovalci so se pomerili v treh športih: v alpskem smučanju, krpljanju in teku na smučeh. Alpsko smučanje je obsegalo veleslalom v začetni, lažji in težji obliki, pri krpljanju so se tekmovalci lahko preizkusili na 25, 50, 100, 200, 400 ali 800 metrov, tek na smučeh pa je bil rezerviran za ljubitelje klasične ali proste tehnike. V prvi so se pomerili na 50 ali 100 metrov, v prosti tehniki pa so se lahko preizkusili na krajši progi v dolžini 500 metrov ali pa izbrali katero od zahtevnejših razdalj, ki so merile 1, 2,5 in 5 kilometrov. Prvi trije v vsaki kategoriji so se razveselili medalj, ki so jih podeljevali skakalka Urša Bogataj, alpinist Matija Volontar, nekdanja smučarja Jure Košir in Alenka Dovžan ter veslač Iztok Čop. Za izvedbo dvodnevnega dogodka sta bila v veliki meri zaslužna tudi Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite in Zveza Sožitje, krovna slovenska organizacija za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju. Kot je pojasnila Branka Perne, predsednica Zveze Sožitje, je 52. društvo Zveze Sožitje ravno Specialna olimpiada Slovenije. »O tekmovalcih ne dvomim in trdno sem prepričana, da bodo pokazali tisto, kar znajo in zmorejo,« je dejala.
Priložnost za Torino
Tokratne, 17. Zimske državne igre so bile za tekmovalce še posebno pomembne, saj se niso merili le za medalje, temveč tudi za posebne točke. Najvišji seštevki točk namreč predstavljajo vstopnico za italijanski Torino, kjer bodo prihodnje leto zimske svetovne igre. Barve slovenske zastave bo tam zastopalo 18 športnikov – sedem alpskih smučarjev, sedem tekačev ter štirje krpljarji. Za živahno vzdušje pa sta ob odprtju skrbela Kekec ter javnosti dobro znan Denis Porčič - Chorchyp, katerega energičnost se je kaj hitro prenesla tudi na tekmovalce.