Kolesarsko potepanje Donava 2023, 1. del
Pred leti smo se v eni od mojih kolesarskih druščin odločili, da bomo prekolesarili Donavsko kolesarsko pot, ki vodi od izvira v Schwarzwaldu na jugozahodu Nemčije do izliva v Črno morje na meji med Romunijo in Ukrajino. Donava je dolga 2850 kilometrov in je za Volgo druga najdaljša reka v Evropi. Prvi, nemški del od izvira v mestu Donaueschingen do mesta Passau na nemško-avstrijski meji v dolžini 585 kilometrov smo prekolesarili leta 2019. Zaradi pandemije covida-19 smo kolesarjenje ob Donavi za dve leti prekinili in s kolesom prekrižarili dve lepi slovenski pokrajini, leta 2020 Cerkljansko in leta 2021 Belo krajino. Leta 2022 smo se vrnili ob Donavo in prekolesarili odsek Passau–Budimpešta (737 kilometrov).
Lani smo nadaljevali kolesarjenje ob Donavi od Budimpešte do Beograda. V Budimpešto smo se pripeljali z dvema kombijema in v mestu ostali dva dni ter si ogledali znamenitosti. Mesto se razteza na obeh bregovih Donave in je nastalo z združitvijo nekdanjih samostojnih mest – Budima (Buda) na desnem bregu, Starega Budima (Óbuda), ki leži severno od njega, in Pešte (Pest) na levem bregu Donave. Na Donavi je tudi več otokov.
Namestili smo se v prijetnem majhnem hotelu v predelu Budim, ki je bil od središča mesta oddaljen šest kilometrov. Prijazna receptorka nam je pojasnila, da je v Budimpešti javni prevoz za državljane Evropske unije, starejše od 65 let, brezplačen. V hotel smo prišli dovolj zgodaj, da smo se lahko že prvi dan podali na ogled znamenitosti. Z mestnim avtobusom smo se najprej zapeljali v središče mesta do bazilike sv. Štefana in nadaljevali z metrojem do Trga junakov (Hősök tere), ki je posvečen tisoči obletnici prihoda Madžarov v Panonsko nižino. Sredi trga stoji 36 metrov visok spomenik s kipom nadangela Gabrijela na vrhu in kipi madžarskih kraljev in knezov. Po dobrem madžarskem golažu smo se zvečer vkrcali še na turistično ladjo in se zapeljali po Donavi. Pogled na mogočne stavbe na obeh straneh Donave je bil enkraten, za posebno doživetje pa je poskrbela še polna luna, ki je sijala na čudovito reko. Bili smo navdušeni nad lepim zaključkom prvega dne.
Naslednji dan smo se razdelili v tri skupine. Prva se je najprej priključila brezplačnemu vodenemu peš ogledu, ki je za turiste organiziran vsak dan in ga vodijo profesionalni vodniki. Po vodenem ogledu središča mesta smo si nato še sami ogledali nekaj znamenitosti. Druga skupina se je odločila za turistični avtobus, tretja pa se je podala na ogled s kolesi. Po vrnitvi v hotel smo si bili enotni, da je bil to prijeten uvod v kolesarsko potepanje, katerega začetek nas je čakal naslednji dan.