Razvojni izzivi iz prve roke
Platforma Sodelovanja s predsednikom Anžetom Logarjem na čelu se je na svojem prvem regijskem obisku mudila na Gorenjskem, kjer so se srečali z župani, podjetniki in predstavniki javnih zavodov.
Bled – Člani društva Platforma Sodelovanja, ki je bilo ustanovljeno maja lani z namenom spodbujanja širše razprave o razvojnih izzivih Slovenije, so v sredo in četrtek obiskali več krajev na Gorenjskem. Kot je pojasnil predsednik Anže Logar, bo njihovo delovanje obsegalo dve ravni. Na eni strani bodo z javnimi tribunami odpirali ključna vprašanja na nacionalni ravni, na drugi pa s terenskimi obiski regij razvijali svoj program – kot pravi Logar – od spodaj navzgor. »Predstavniki občin so namreč neposreden stik z državljani, na ta način pa tudi jasen kazalnik, kako učinkovita je država pri izvajanju temeljnih funkcij,« je poudaril Logar ob zavedanju, da so tovrstni obiski odlična priložnost, da se z razvojnimi izzivi lokalnih skupnosti seznanijo iz prve roke.
Sredin obisk so začeli v občini Bohinj, nadaljevali na Bledu in Jesenicah ter ga sklenili v Tržiču. Na četrtkovem obisku so se seznanili še z izzivi občin Naklo, Šenčur, Cerklje, Preddvor, Škofja Loka in Žiri. Srečali so se z župani, predstavniki podjetij in javnih zavodov ter drugimi deležniki, ki sooblikujejo družbo. Njihov pristop temelji zlasti na poslušanju, je pojasnil Logar. »Da slišimo, kaj so ključni problemi in vprašanja, hkrati pa skušamo najti ustrezne rešitve zanje,« je dodal.
Prvi dan so obiskali še podjetja Venturia, Kov in Caretronic, naslednji dan M-Sora. Ob tem so v Platformi Sodelovanja prepričani, da je Slovenija lahko gospodarsko uspešna le, če država podjetnikov ne bremeni z dodatnimi davki in nepotrebno birokratizacijo, ampak jim pri vsakdanjih izzivih, kot sta denimo iskanje ustreznega kadra in umeščanje objektov v prostor, stoji ob strani. »V drugi fazi, ob sami pripravi programa, se bomo z istimi sogovorniki pogovarjali o konkretnih rešitvah, z namenom, da ugotovimo, ali ustrezajo njihovim pričakovanjem programa za Slovenijo 2034,« je dejal Logar.
Dodal je, da regijski obiski nimajo značaja predvolilne kampanje niti ne nakazujejo na ustanavljanje kakršne koli politične stranke. »Gre izključno za vsebinsko izmenjavo stališč in predlogov, ki bodo podlaga za naš program. Tega bomo kot skupek nujnih ukrepov za razvojni preskok Slovenije ponudili političnim akterjem in drugim, ki imajo možnost vplivati na skupni razvoj,« je poudaril Logar.
Med terenskimi obiski je Logar še spoznal, da si občine želijo sogovornika na državni ravni, ki ni le poslušalec, temveč aktivni partner v iskanju rešitev za izzive, s katerimi se občine same težje spopadajo. »Učinkovito delovanje občin in zagotavljanje kakovosti življenja sta močno olajšana, če imajo zagotovljeno neposredno sodelovanje z vlado. Iz dosedanjih pogovorov je razvidno, da je ta vez trenutno rahlo pretrgana ali pa celo v primerih, ko je vzpostavljena, pogosto ne pride do realizacije dogovorjenega. Zato je ključno, da država sprejme vlogo servisa, predvsem v zagotavljanju ustreznih storitev in podpore tako gospodarstvu kot regionalni samoupravi.«