Skleniti je treba koncesijsko pogodbo
Pretekli teden so za mizo sedli predstavniki Občine Cerklje in družbe RTC Krvavec. Tema sestanka, ki ga je sklicala občina, je bila oskrba s pitno vodo.
Cerklje – Na območju Krvavca je oskrba s pitno vodo v rokah družbe RTC Krvavec. To pristojnost upravljavcu smučišča dajeta vodno dovoljenje za rabo vode iz izvira Brezovški graben, izdano s strani države v letu 2003, ter glede na pridobljeno dovoljenje občinski odlok, ki ureja izvajanje oskrbe. Vanj je cerkljanska občina konec lanskega leta v skladu z veljavno zakonodajo tudi zapisala, da je RTC Krvavec z občino dolžan skleniti koncesijsko pogodbo za izvajanje gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo z veljavnostjo do izteka vodnega dovoljenja konec julija 2029.
»Eden od sklepov našega sestanka je bil, da osnutek pogodbe pripravijo do 23. februarja. Pri oblikovanju in izvajanju pogodbe je treba upoštevati zakonodajo in občinski odlok o oskrbi s pitno vodo, kar med drugim pomeni, da mora izvajalec javne službe poročati o vodooskrbi občinskemu svetu. Tudi cene mora na podlagi izdelanega elaborata predložiti v potrditev občinskemu svetu,« je poudaril župan Franc Čebulj po srečanju s predstavnikoma RTC-ja, na katerem je sicer tudi povedal, da je občina pripravljena prevzeti vso vodovodno infrastrukturo na območju Krvavca in izvajanje javne službe predati Komunali Kranj. »Zavedam se, da bi to imelo finančne posledice, dejstvo pa je, da je treba zagotoviti zaščito vodnih virov. Zato tudi načrtujemo gradnjo kanalizacije s Krvavca, za katero trenutno kaže, da bo zaradi premajhnega števila stalno prijavljenih prebivalcev na plečih občine in občanov, ter sočasno obnovo vodovoda v večini hribovskih vasi. Enako rešitev vidim za vodovodni sistem na Krvavcu, po mojih podatkih je v slabem stanju. Poleg tega je pomembno, da se pravilno ugotavlja količina porabljene vode in da se podatki posredujejo Komunali Kranj, saj je to osnova za izvajanje in obračun storitve čiščenja in praznjenja greznic, ki jo je na vodovarstvenem območju treba izvajati pogosteje.« Kot je ob tem povedal župan, je inšpekcijski pregled pokazal, da okoli 60 objektov ni med porabniki pitne vode. RTC Krvavec je dobil nalogo, da do konca januarja opravi popise vodnih števcev za vse objekte, ki jih oskrbuje z vodo, ter podatke posreduje na inšpekcijsko službo in Komunalo. V zvezi s tem so se na sestanku dogovorili, da bo občina pomagala pri pridobivanju podatkov o stavbah iz javnih evidenc.
Ukrepanje
Na Komunali Kranj so nam glede podatkov in praznjenja greznic pojasnili, da imajo evidenco vseh objektov, prav tako redno izvajajo predpisano dejavnost. »Komunala Kranj bo tudi letos poskrbela za čiščenje tistih greznic, ki so 'aktivne' na podlagi podatkov o porabljeni vodi. Ravno komunala je občino seznanila z dejstvom, da večina objektov, ki jih sicer s pitno vodo oskrbuje RTC Krvavec kot imetnik koncesijske pravice, ne beleži nikakršne porabe, medtem ko blato v greznicah nastaja. Skupaj z občino smo o tem obvestili pristojne inšpekcijske službe.« Ob tem so poudarili, da se zavzemajo za usklajeno delovanje vseh deležnikov, ter ocenili, da bi ustrezen nadzor zagotovil prenos oskrbe s pitno vodo v njihovo upravljanje.
Cerkljanska občina je lani opozorila tudi na domnevno nelegalne okoljske in gradbene posege na Krvavcu. O tem na sestanku niso govorili. »Ugotovitve inšpekcijskih služb bomo posredovali stroki, prosili bomo za mnenja, na podlagi katerih se bomo odločali o nadaljnjih korakih,« je napovedal Čebulj. »Upoštevati je treba, kaj se sme in kaj ne, predvsem pa se je treba zavedati, da nedovoljeni posegi, od neprimernega parkiranja do gradenj, ogrožajo vire pitne vode za občane petih občin. Tudi zato se čudim pomanjkanju kontrole in medlemu odzivu države, ko iščemo možnosti sofinanciranja kanalizacije,« je zaključil.