Mnogo več kot Petra
Dva tedna Jordanije (1)
Sploh ne razumem, zakaj se vam turistom zdi zanimivo vse to naše kamenje,« je zmajeval z glavo šofer Uberja, ki naju je drugi dan po prihodu v Jordanijo z udobnim električnim avtom peljal z ene na drugo stran jordanskega glavnega mesta Aman. Niti jaz ne razumem prav dobro, sem mu odgovorila v mislih, rahlo nervozna, negotova, ali je bila odločitev, da se vendarle podava na 14-dnevno popotovanje po Jordaniji, prava. Bil je 15. oktober 2023, le nekaj dni po strašnem napadu Hamasa na civiliste v Izraelu; 17. oktobra je Izrael bombardiral bolnišnico v Gazi.
Odločitvi za odhod v Jordanijo so botrovala predvsem priporočila številnih prijateljev in znancev, ki so deželo, imenovano tudi biser Bližnjega vzhoda, že obiskali in bili nad njo navdušeni; zaradi čudovite narave, prijaznih domačinov, izjemnih kulturno-zgodovinskih znamenitosti in prijetne klime v obdobju, ko se v naših krajih začenja najbolj turoben del leta.
Osupljiva pestrost narave in kulture
Po dveh tednih popotovanja z najetim avtom je destinacija, ki ponuja številne naravnost osupljive lepote in izkušnje, upravičila in presegla vsa pričakovanja. Kamni, o katerih je govoril prijazni šofer srbskih korenin – rodil se je v Nišu, v domovini svoje mame, kjer je oče, Palestinec po rodu, študiral, nato pa se je družina preselila v Jordanijo – so namreč mogočne ostaline rimskega Džeraša, dih jemajoča Petra, divji kanjon Wadi Mujib in osupljivo brezkončna puščava Wadi Rum. Kamenje so tudi slikoviti mozaiki v Madabi in skalnate skulpture v izjemnem naravnem rezervatu Dana.
Umirjeni in pregovorno gostoljubni domačini so razlog več, da sem še pred koncem potovanja razmišljala o tem, da bi se v Jordanijo rada vrnila.
Sodobna kraljevina
Kraljevina Jordanija je v mnogih pogledih zelo sodobna 11-milijonska država vzhodno od reke Jordan; na zahodni strani reke sta Izrael in Zahodni breg. Meji še na Sirijo, Savdsko Arabijo in Irak. Po površini je je za dobre štiri Slovenije, večino države predstavlja visok plato, ki se vzdolž meje z Izraelom strmo spušča proti reki Jordan. Čeprav je tradicionalna muslimanska država, kjer si ženske ob odhodu iz hiše skoraj brez izjeme nadenejo rute, je v mnogih ozirih tudi zelo sodobna. Morda tudi zato, ker jo vodi kralj, katerega mati je bila Angležinja, ne njegova ne prestolonaslednikova soproga na nobeni od številnih fotografij, ki jih lahko opazimo po vsej deželi, nista pokriti z ruto.
Belo mesto na gričih
Glavno mesto Aman leži na severu države in se razprostira po številnih zaobljenih gričih, gosto poseljenih z belimi hišicami. Zrasel je na sedmih vzpetinah, zdaj pa se razteza na več kot dvajsetih. V Amanu z okolico danes živi že več kot štiri milijone ljudi, je sodobna prestolnica z modernim novim delom, slikovitim starim središčem ter glavnima turističnima znamenitostma: antično Citadelo, ki kraljuje na najvišji vzpetini, in mogočnim rimskim gledališčem pod njo.
(Se nadaljuje)