Smrt pacientke tudi v policijski preiskavi
»Zavedam se, da je komunikacija v stresnih situacijah zahtevna, vendar to ne opravičuje pomanjkljive odzivnosti in zavračanja nujne pomoči,« opozarja Petra Bilban, ki reševalnega vozila za mamo, ki je utrpela kap in so bile posledice zanjo tragične, ni dočakala. V Zdravstvenem domu Kranj so uvedli izredni interni strokovni nadzor, pravijo, da ni šlo za neustrezno zdravstveno obravnavo. Družina pokojnice se je obrnila tudi na policijo.
"Zavzemati se moramo zase in za svoje najdražje ter zahtevati, kar nam pripada – pravico do varnega in strokovnega zdravstvenega varstva."
Kranj – »Zavrnitev prevoza z reševalnim vozilom Zdravstvenega doma (ZD) Kranj kljub jasnemu opisu simptomov kapi je bila nesprejemljiva in je pripeljala do tragičnega izida,« je pred dnevi, ko smo okoliščine tragičnega dogodka podrobneje predstavili v Gorenjskem glasu, pripovedovala pretresena Petra Bilban iz Šenčurja, hči pokojne 65-letne Mire. Sprašuje se, kako na nujni medicinski pomoči ZD Kranj niso prepoznali opisanih očitnih znakov kapi, ki se pogosto oglašujejo tudi v javnosti s pozivom, da ko jih prepoznaš, takoj pokliči 112, saj šteje vsaka minuta. In dodala: »Ne bomo obupali, zahtevali bomo zdravstveni nadzor, uporabili bomo tudi vsa razpoložljiva pravna sredstva. Prepričana sem, da so bile kršene mamine osnovne pravice, in nekdo bo moral za to odgovarjati.«
S sestro Tino Bilban sta se prejšnji teden udeležili ustne obravnave, kot sta dejali, kršitve pacientovih pravic. »Kljub zakonski zavezi k molčečnosti glede podrobnosti obravnave vam lahko zagotoviva, da do dogovora ni prišlo. Še vedno sva močno pretreseni in šokirani nad dejstvom, da naš primer ni deležen ustrezne pozornosti in resnosti s strani ustreznih organov. Odvračajo odgovornost od resnosti težav, ki smo jih predstavili.«
Uvedli izredni interni nadzor
To sredo je bil končan tudi izredni interni strokovni nadzor obravnave v Ambulanti nujne medicinske pomoči (ANMP) ZD Kranj. Kot so sporočili iz Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG): »Namen tega nadzora je bil preučiti pravilnost in strokovnost postopanja zdravstvenega osebja v zvezi z zagotavljanjem nujne medicinske pomoči in obravnave pacientke. Iz vsebine zapisnika izhaja, da v konkretnem primeru ni šlo za neustrezno zdravstveno obravnavo.« Zaradi tajnosti postopka obravnave tudi oni več o tem niso razkrili. »Lahko le pojasnimo, da do dogovora s svojci ni prišlo. Tako svojci pacientke kot izvajalec zdravstvene storitve (ZD Kranj) so bili soglasni, da se v konkretnem primeru izvede še zunanji strokovni nadzor s strani pristojnih institucij,« so povedali v OZG in dodali, da bodo hkrati zagotovili dodatna usposabljanja za zaposlene v nujni medicinski pomoči, ki bodo vključevala predvsem komunikacijske tehnike za triažo in pogovore s klicatelji. »Pričakujemo skorajšnjo vključitev klicev v dispečersko službo zdravstva, ki bo skozi enotni center prevzemala vse klice in glede na oceno nujnosti zdravstvenega stanja pacienta zagotavljala najbolj optimalno oskrbo.«
Poteka predkazenski postopek
Kot je povedala Petra Bilban, je policija odprla primer po uradni dolžnosti. S policijo družina pokojne aktivno sodeluje in upa, da bodo rezultati policijske preiskave prispevali k pravični rešitvi in razjasnitvi situacije. Na Policijski upravi Kranj so potrdili, da v zadevi poteka predkazenski postopek. Zaradi interesa preiskave nam več podatkov niso mogli posredovati, o vsem pa bodo sproti obveščali pristojno državno tožilstvo.
Ne dopustimo, da tišina prevlada
»Naše sporočilo javnosti je, da potrebujemo vsakršno podporo in ne smemo ostati tiho, ko nam kršijo pravice. Zavzemati se moramo zase in za svoje najdražje ter zahtevati, kar nam pripada – pravico do varnega in strokovnega zdravstvenega varstva,« je še opozorila Bilbanova.