Tristoletnico kamnoseštva na Hotavljah so v podjetju Marmor Hotavlje zaznamovali z monografijo z naslovom 300+. / Foto: arhiv podjetja

Oda ljudem, ki so gradili podjetje

Ob tristoletnici kamnoseštva na Hotavljah so v podjetju Marmor Hotavlje konec lanskega leta izdali monografijo z naslovom 300+, s katero bralca popeljejo v svet umetniških del iz kamna in marmorja.

Za knjigo so dolgo časa zbirali pričevanja ljudi, povezanih z Marmorjem Hotavlje. »Zbirali smo fotografije, ki dokumentirajo razvoj podjetja, firme, kot ji rečejo zaposleni. Gradivo smo sestavili kot sestavljanko ...«

Hotavlje – »To ni knjiga za na 'plažo', to je knjiga za na 'oltar',« je poudaril njen soavtor Sandi Čeferin. S knjigo so ovekovečili pomemben mejnik v zgodovini podjetja, tristo let od prvega datiranega izdelka iz domačega kamna hotaveljčana. Knjigo so po Čeferinovih besedah opremili s številnimi fotografijami, ki so jih povezali z zgodbami o podjetju. »To je knjiga, ki jo vzameš v roke in jo začneš brati na začetku ali na koncu, knjiga, ki jo lahko sproščeno prelistavaš ali pa v njej najdeš navdih, knjiga, ki prikliče spomin ali celo idejo za jutri.«

Za knjigo so dolgo časa zbirali pričevanja ljudi, povezanih z Marmorjem Hotavlje. »Zbirali smo fotografije, ki dokumentirajo razvoj podjetja, firme, kot ji rečejo zaposleni. Gradivo smo sestavili kot sestavljanko. Kronologije dogodkov se nismo vedno držali, prav tako nismo razvrščali dogodkov po pomembnosti za gospodarsko uspešnost podjetja,« je razložil Čeferin in dodal, da jih je vodila želja, da bi dobili čim bolj verodostojno sliko podjetja, ki bi pripovedovala o težkih, prijetnih, usodnih, zabavnih, pomembnih, pa tudi čisto običajnih dogodkih na Hotavljah in v drugih krajih po vsem svetu. »Sestavljali smo pripoved o hotaveljskem kamnu in zložili odo ljudem, ki so se izmojstrili v Marmorju Hotavlje in ga pri tem gradili.« Ob tem z obžalovanjem ugotavlja, da je marsikatero ime ostalo nezapisano, kar pa ne pomeni, da veščine teh delavcev niso pomembne za uspehe Marmorja Hotavlje. »Daleč od tega. Tudi o njih govori ta knjiga.«

Edinstvena publikacija, ki so jo ob jubileju podarili vsem zaposlenim in poslovnim partnerjem, tako predstavlja okno v čas, v njej se prepletajo zgodovina, umetnost in inovacija obdelave kamna. »Popotovanje skozi strani poda pregled, kako je podjetje Marmor Hotavlje postalo sinonim za vrhunsko kamnoseško umetnost. Vsaka stran je bogato opremljena s fotografijami, ki prikazujejo podjetje v njegovem vrhunskem izrazu, predstavljajoč projekte, ki so presegli meje umetnosti v kamnu.« Kot so poudarili v podjetju, strokovna ekipa inženirjev, tehnologov, arhitektov, oblikovalcev in kamnosekov namreč že tristo let premika meje v obdelavi kamna. »Edinstvenost vsakega izdelka, ki nastane pod njihovimi rokami, je rezultat tesno povezane ekipe, ki se zaveda, da ima prav vsak pomembno vlogo pri ustvarjanju unikatnega izdelka.« Ob 300-letni tradiciji kamnoseštva na Hotavljah v podjetju z več kot 180 zaposlenimi z optimizmom gledajo tudi v prihodnost. »Vrhunski kamnoseški izdelek terja veliko znanja, veščine, časa in dela najrazličnejših ljudi. Vsak s svojim znanjem prispeva do končne podobe predmeta, ki lahko služi več generacijam,« je še dejal Čeferin. Direktor podjetja Damijan Selak pa dodaja, da v vsakem projektu vidijo priložnost za nove ideje. »Specializiramo se v tem, da nedosegljivo postane dosegljivo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 22. april 2022 / 08:24

Deželne novice, št. 5

Deželne novice, 22. april 2022, št. 5

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...