Odejice za mucke
V škofjeloškem Zavodu za kulturo, izobraževanje in športne dejavnosti F. E. N. I. K. S. so stkali in napletli odejice in cofke za mačke, ki so začasni dom našle v zavetišču Mačji dol v Puštalu.
V zavodu F. E. N. I. K. S. osnovnošolskim otrokom, ki se sicer šolajo na domu, pomagajo pri usmerjanju in motiviranju za usvajanje šolskega znanja in različnih socialnih veščin. V zavodu se srečujejo otroci od šestega do petnajstega leta, ki jih vpeljujejo v medsebojno medgeneracijsko pomoč, poleg tega se veliko gibajo v naravi in spletajo nova prijateljstva, je pojasnila učiteljica Tanja Potočnik iz zavoda in dodala, da so veliki ljubitelji živali, zato so med drugim gostili tropske živali iz društva Bioexo in terapevtskega psa iz društva Tačke Pomagačke, že dve leti pa sodelujejo tudi z lokalnim društvom Žverca, društvom za pomoč živalim.
Zavetišče Mačji dol v Puštalu tako obiščejo večkrat na leto. Po besedah Tanje Potočnik jim vodja zavetišča Monika Koprivnikar vedno preda ogromno znanja ne samo o mačjih štirinožcih, ampak tudi o pomenu vseh drugih živalskih bitij in rastlin, ki obdajajo mačje zavetišče. »Še posebej poudari pomen sterilizacije in kastracije mačjih lepotcev, saj je to edini način preprečevanja novih legel ter s tem širjenja bolezni in zapuščenih muckov.« Moniki Koprivnikar in ostalim skrbnikom starejši otroci občasno pomagajo pri čiščenju, hranjenju, česanju in zabavi muckov, sta razložila šestošolca David Bertoncelj in Janez Kovač, ki enkrat na teden prostovoljno pomagata pri čiščenju mačjih prostorov. Na predlog njihove učiteljice Tanje Potočnik pa so lani za mucke iz zavetišča tudi stkali in napletli odejice in cofke. »Ta čas v zavetišču skrbijo za več kot šestdeset mačkov, prostoživeče mucke pa vrnejo nazaj v njihovo okolje, potem ko jih primerno veterinarsko oskrbijo.«
Vse aktivnosti v zavodu F. E. N. I. K. S. sicer po besedah Tanje Potočnik sproti prilagajajo učnim sposobnostim otrok ter njihovim željam in ambicijam. »Skrbimo za zdravo učno okolje brez ustrahovanja in tekmovanja. Vsaj en dan v tednu je namenjen odkrivanju narave, enkrat tedensko gostimo inštruktorico joge, otroci se urijo v elementih gimnastike, vsak dan lahko igrajo košarko ali namizni tenis. Sami tudi organizirajo različne kulturne, naravoslovne in športne vsebine.« Dvakrat na teden se otroci posvetijo kuhanju, poleg tega se učijo šivanja, vezenja, klekljanja, vrtnarjenja, dramske igre in nastopanja pred kamero ter se učijo angleščine in francoščine.