V Dražgošah poziv k miru
Evropski poslanec Matjaž Nemec je na nedeljski slovesnosti v Dražgošah spomnil na pogum partizanov in na tragedijo vaščanov in vasi ter obsodil naraščajoče nasilje in nestrpnost doma in v svetu.
V jasni in precej temni noči s sobote na nedeljo je okrog dvesto pohodnic in pohodnikov krenilo na dva najzahtevnejša in najdaljša pohoda. Jože Stanonik (Planinsko društvo Škofja Loka) je povedal, da je na 45. Pot Cankarjevega bataljona z Valterskega vrha v Dražgoše krenilo 121 pohodnikov. Pot od Železnikov čez Ratitovec v Dražgoše je srečno prehodilo 98 pohodnikov: 33 žensk in 65 moških. Najmlajši pohodnik je bil star 20, najstarejši pa 78 let, je povedal Rafko Kavčič iz Planinskega društva Železniki.
Dražgoše – Množica ljudi je v nedeljo obiskala Dražgoše in se udeležila opoldanske spominske svečanosti pri spomeniku, ki je postavljen v spomin na boj Cankarjevega bataljona z Nemci januarja leta 1942 ter na poboj 41 domačinov in uničenje vasi. To je bila že 67. spominska prireditev z naslovom Po stezah partizanske Jelovice.
Tudi letos so prihajali obiskovalci peš po krajših ali daljših poteh, z osebnimi vozili in avtobusi. Med njimi so bili predsednik državnega sveta Marko Lotrič, prvi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, nekateri ministri in poslanci, predstavniki občin in organizacij. H kostnici pod spomenikom so položili vence, med njimi tudi venec predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar. Moto prireditve je bil Od upora in boja do svobode.
Slavnostni govornik je bil evropski poslanec Matjaž Nemec. V svojem nagovoru je izrekel spoštovanje partizanom Cankarjevega bataljona in pobitim domačinom. Dražgoška bitka predstavlja vrh upora na Gorenjskem in eno od najpomembnejših uporniških dejanj v tistem času na ozemljih, ki so jih zasedli Nemci, je dejal. Obsodil je načrte, ki jih imajo evropski neonacisti in neofašisti. Takim dejanjem se mora Evropa upreti.
»Svet je danes poln nestrpnosti, sovražnosti in konfliktov«, dejal. »Tako Palestinci kot Izraelci imajo pravico do življenja v miru, na svoji zemlji, v spoštovanju in sobivanju. Nihče pa ne more zanikati pravice palestinskega naroda do samoodločbe, kot nihče ni mogel zanikati naše pravice nam.« Slovenija se mora pridružiti tožbi Južnoafriške republike proti Izraelu, ker je vojna v Gazi genocid.
Govornik se je zavzel za spoštovanje pravne države. To ni izbira, ampak dolžnost. Je prvo merilo, na katerem demokracija pade ali se krepi, je poudaril. Vprašati se moramo, kakšen svet zapuščamo mladim. Ali svet, v katerem pravila narekuje podivjani kapitalizem … Letos se bomo znova odločali, kakšna bo prihodnja Evropa.
Ponovil je besede žal že pokojnega pisatelja in govornika v Dražgošah Saša Vuge »Dražgoše so nesmrtne« in opozoril, da zlo nikoli ne izgine, ampak samo ponikne. Semena zla vsakič znova vzklijejo ravno ob nevednosti, oblastniški aroganci in brezbrižnosti do najšibkejših. Ko človek me vidi več sočloveka, temveč le sebe in svoje lastne koristi. Ne potrebujemo mask zaigrane spravnosti s sijem puhlih interpretacij zgodovine. Smo pa odgovorni, da se kljub razlikam med nami naučimo sobivati drug z drugim, je sklenil svoj govor poslanec Matjaž Nemec.