Tožilstvo od pregona odstopilo, zato ga nadaljujejo dediči
Na kranjskem okrožnem sodišču so opravili predobravnavna naroka zoper Martina Šetinca, Riharda in Tatjano Jerebic ter podjetje Tari, obtožene goljufije pri sklepanju pravnih poslov v zvezi z lastniškimi deleži v družbi Born.
Obtoženim se očita, da so pri sklepanju pravnih poslov, s katerimi je v družbo Born kot stvarni vložek vložila 700 hektarjev lastnih gozdov, zdaj že pokojno Elizabeto Ortner Born preslepili s prikazovanjem nižje vrednosti gozdov od dejanske. Oškodovana naj bi bila za okoli 2,5 milijona evrov.
Kranj – Več kot sedem let po vložitvi kazenske ovadbe je na začetku lanskega poletja na kranjskem okrožnem sodišču stekel kazenski postopek zaradi domnevne goljufije v sostorilstvu v zvezi z Bornovimi gozdovi, česar so obtoženi nekdanji direktor podjetja Born Martin Šetinc, Rihard in Tatjana Jerebic ter njuno podjetje Tari. Ker je kranjsko okrožno tožilstvo po proučitvi obsežne kazenske ovadbe, ki so jo leta 2016 spisali gorenjski kriminalisti, odstopilo od pregona, sta se zanj odločila kar dediča oškodovanke Elizabete Ortner Born.
Konec lanskega junija je kranjsko sodišče opravilo predobravnavni narok zoper podjetje Tari in njuna lastnika, ta teden pa v ločenem postopku še zoper prvoobtoženega Šetinca, ki pa se predobravnavnega naroka tako kot že junija lani ni udeležil zaradi zdravstvenih težav. A ker je Šetinc preko svojega zagovornika, odvetnika Janeza Hočevarja podal ugovor na obtožnico, je okrožna sodnica Nina Prosen kljub njegovi odsotnosti na naroku štela, da tako kot ostali obtoženci krivde ne priznava. Datum začetka glavne obravnave bo sodnica Nina Prosen določila naknadno, hkrati bo odločila tudi o zahtevi obrambe po izločitvi nekaterih dokazov.
Sporna cenitev vrednosti gozdov
Potomkam barona Karla Borna, sestram Elizabeti Ortner Born, Mariji Peić in Renati Ludviki Schlosser so leta 2007 v denacionalizacijskem postopku vrnili okoli 3600 hektarjev baronovih gozdov na območju Jelendola. Za upravljanje gozdov so tedaj ustanovili družbo Born, ki jo je vodil Šetinc. Dve leti kasneje je Ortnerjeva podjetje dokapitalizirala s stvarnim vložkom 700 hektarjev gozda, s čimer je postala njegova večinska, skoraj 79-odstotna lastnica. Ta se je kasneje zmanjšal le na približno devetnajst odstotkov, medtem ko sta se lastniška deleža Šetinca in družbe Tari povečala za šestdeset odstotkov.
»Obtoženim se očita, da so pri sklepanju pravnih poslov, s katerimi je v družbo Born kot stvarni vložek vložila 700 hektarjev lastnih gozdov, sedaj pokojno oškodovanko preslepili s prikazovanjem nižje vrednosti gozdov od dejanske. Po posameznih cenitvah, ki smo jih opravili, je prišlo do oškodovanja za okoli 2,5 milijona evrov,« je glavni očitek iz obtožnice povzel odvetnik Matjaž Matjašec, ki skupaj z Urbanom Grubarjem (oba Odvetniška pisarna Matjašec iz Maribora) in ljubljansko odvetnico Branko Zobec Hrastar v zadevi nastopa kot pooblaščenec Aleksandra Ortnerja in Isabele Gruber, otrok in dedičev po Elizabeti Ortner Born. »Šetinc in Jerebic sta odkupila približno 60-odstotni lastninski delež Elizabete Ortner Born za znesek 440 tisoč evrov, dejansko pa je bil ta delež vreden okoli tri milijone evrov več. Za plačilo te kupnine sta najela kredit pri družbi Born in nato pride do poplačila s skontom, kar izhaja tudi iz dokumentacije, ki jo je zasegla policija,« je dodatno pojasnil odvetniški pripravnik Urban Grubar, ki se čudi, da je kranjsko tožilstvo brez pravega pojasnila odstopilo od pregona, čeprav so na sektorju kriminalistične policije Policijske uprave Kranj po njegovi oceni sestavili vrhunsko in z dokazi dobro podkrepljeno kazensko ovadbo. »Kriminalist, ki se je tri leta ukvarjal s pripravo kazenske ovadbe, je naredil, lahko rečemo, doktorsko disertacijo,« je bil slikovit.
Več pravdnih postopkov
Na kranjskem okrožnem sodišču in višjih sodnih instancah je sicer potekalo več pravdnih postopkov, povezanih z Bornovim posestvom, tudi v zvezi s prenosom lastništva, ki je predmet kazenskega postopka, V tej pravdi je sodišče ugotovilo, da pri dokapitalizaciji in kasnejšem prenosu 59,5-odstotnega lastniškega deleža družbe Born ni prišlo do preslepitve in morebitnega oškodovanja. Po besedah odvetnika Matjašca pa je sodišče v eni od drugih pravd, ki je pravnomočno končana, družbi Born naložilo plačilo 800 tisoč evrov odškodnine Elizabeti Ortner Born oziroma njenima dedičema, kar danes skupaj z obrestmi nanese že okoli 1,5 milijona evrov. Terjatev je v postopku izvršbe, račun družbe Born pa je blokiran že več kot 60 dni. Če vodstvo družbe ne bo kmalu samo predlagalo uvedbe stečaja, bosta to storila dediča, sta še napovedala njuna pooblaščenca. Podobno visoko odškodnino je sodišče dosodilo tudi pokojni Mariji Peić, a v njenem primeru do izvršbe še ni prišlo, ker še poteka postopek o dedovanju.