Gregorčič: zima doslej pretopla
Lanski december je bil najtoplejši vsaj od leta 1950. Na sneg po nižinah bo treba še počakati.
Anže Medved z Arsa je pojasnil, da je bilo po zadnjih podatkih lansko leto na ravni države najtoplejše v zgodovini njihovih meritev, torej vsaj od leta 1950. Ravno zaradi rekordno toplega decembra je za malenkost prehitelo leto 2022. Odklon povprečne temperature zraka od povprečja obdobja 1991–2020 je na državni ravni lani znašal dobre 1,3 stopinje Celzija. Leto 2023 je bilo že trinajsto zaporedno leto s pozitivnim temperaturnim odklonom.
Kranj – Letošnja zima nam je doslej kazala predvsem svoj mil obraz. V nižinah lahko o snežni idili za zdaj zgolj sanjamo, previsoke temperature za ta čas in posledično pomanjkanje snega pa so občutili tudi na smučiščih. »Letošnja zima je bila doslej seveda pretopla, a nismo še niti na polovici,« je v torek dejal meteorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Branko Gregorčič. Dodal je, da je višina snežne odeje v teh dneh na Kredarici oz. nad okoli 2000 metri nad morjem nad dolgoletnim povprečjem, v sredogorju blizu povprečja, nižje pa je snega zelo malo ali nič. Snežna odeja na Kredarici je denimo trenutno debela okoli 270 centimetrov.
In kako kaže za naprej? Do konca tega tedna naj bi bilo vreme suho, temperature na Gorenjskem pa nekoliko pod povprečjem. »V dneh po 15. januarju se verjetnost padavin poveča, a po nižinah kaže bolj na dež kot na sneg. Seveda pa možnosti sneženja v drugi polovici januarja ne gre povsem izključiti,« je napovedal Gregorčič.
V Kranju skoraj 18 stopinj
Lanski december je bil po delnih in še ne povsem dokončnih podatkih Arsa najtoplejši v zgodovini njihovih meritev, torej vsaj od leta 1950, sicer pa je bil že sedmi nadpovrečno topel po vrsti. Na ravni države je odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 znašal 2,9 stopinje Celzija, izjemno toplo je bilo tudi v visokogorju. Kot je pojasnil Anže Medved iz Arsovega klimatološkega oddelka, so bili po nižinah Gorenjske temperaturni odkloni med dve in 2,5 stopinje, v visokogorju pa tudi do tri stopinje Celzija. Na Gorenjskem so najvišjo decembrsko temperaturo izmerili 23. decembra v Kranju, kjer je bilo kar 17,7 stopinje. Najnižjo temperaturo so seveda izmerili na najvišji meteorološki postaji – na Kredarici, kjer je bilo 3. decembra 15,1 stopinje pod lediščem. Od poseljenih krajev so najnižjo temperaturo po podatkih Medveda zabeležili na Jezerskem, kjer je bilo 4. decembra –14,6 stopinje.
Decembra je bilo tudi več padavin kot običajno – na ravni države jih je bilo skoraj polovico več kot običajno. »Na območju Gorenjske se je kazalnik padavin gibal med 120 in 180 odstotki, v visokogorju tudi čez 200 odstotkov,« je razložil Medved.