Pri prenosu podjetja je ključna pravočasnost
V Kranjski Gori je v petek potekalo letno srečanje prevzemnikov in naslednikov družinskih podjetij, ki so vključena v Nacionalno točko za prenos lastništva. Dogodek z naslovom Dobri temelji za globalno prihodnost je potekal v sklopu praznovanja šestdesetletnice tekmovanja Zlata lisica, glavne organizacijske vajeti pa so bile v rokah Javne agencije Spirit Slovenija in ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.
Zbrane je nagovoril tudi predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar, katerega misel je bila usmerjena predvsem v to, da je prenos lastništva zapleten proces, kar je razvidno tudi iz podatka, da ga le tretjina družinskih podjetij uspešno opravi.
Nacionalna točka za prenos lastništva je od ustanovitve v letu 2019 uspešno izpeljala skoraj tristo uvodnih diagnostičnih svetovalnih intervjujev, 177 podjetij se je vključilo v vavčer za prenos lastništva, izpeljanih pa je bilo tudi več kot 160 predavanj in delavnic.
Kranjska Gora – Ker je prenos lastništva podjetja zapleten in dolgotrajen proces, je bilo v središču srečanja predvsem dejstvo, da se je prenosa treba lotiti načrtno ter predvsem pravočasno. Dogodek je bil priložnost, da si udeleženci izmenjajo izkušnje in prisluhnejo strokovnjakom ter posameznikom, ki so se prenosa že lotili. Tudi v. d. direktorja Spirit Slovenija Rok Capl je poudaril, da so družinska podjetja temelj slovenskega gospodarstva, zato je ključno, da se na prenos lastništva dobro pripravijo. »Na agenciji smo leta 2019 vzpostavili Nacionalno točko za prenos lastništva, ki predstavlja celovit ekosistem podpornih institucij, ki z nami sodelujejo pri ozaveščanju in strokovni podpori podjetjem na tem področju,« je pojasnil in dodal, da je ključna pri procesu prenosa ravno pravočasnost. Zbrane je nagovoril tudi predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar, katerega misel je bila usmerjena predvsem v to, da je prenos lastništva zapleten proces, kar je razvidno tudi iz podatka, da ga le tretjina družinskih podjetij uspešno opravi.
Strokovna pomoč je ključna
Dogodek so obogatili tudi podjetniki, ki so se že lotili postavljanja nasledstva. Jure Matjaž iz podjetja MVM, Janez in Eva Rihter iz podjetja Rihter in Marko Gorjak iz podjetja Orodjarstvo Gorjak so delili svoje izkušnje ter pri tem poudarili predvsem veliko odgovornost do družine in podjetja. Svoje nasvete so z zbranimi delili tudi finančna in davčna svetovalka Mateja Ahej, odvetnik Peter Fingušt in svetovalka Leonida Polajnar – njihova pozornost je bila usmerjena predvsem v davčne in pravne vidike prenosa ter v pomen strokovne pomoči pri njem. Srečanje je bilo namenjeno tudi predstavitvi usposabljanja za naslednike družinskih podjetij ter Nacionalne točke za prenos lastništva. Ta s svojimi aktivnostmi, predavanji ter delavnicami lajša izzive prenosa, od ustanovitve v letu 2019 pa je uspešno izpeljala skoraj tristo uvodnih diagnostičnih svetovalnih intervjujev, 177 podjetij se je vključilo v vavčer za prenos lastništva, izpeljanih pa je bilo tudi več kot 160 predavanj in delavnic.
Med prejemniki tudi gorenjsko podjetje
Dogodek se je zaključil s podelitvijo priznanj 18 najmlajšim prevzemnikom družinskega podjetja, ki so uporabili vavčer za prenos lastništva in so se prijavili na natečaj agencije Spirit Slovenija. Med prejemniki je bil tudi Boris Bašelj iz podjetja Blisk livarstvo. Kot je povedal, so dejavnosti Nacionalne točke za prenos lastništva bistveno olajšale prenos. »Sam sem zadolžen za proizvodnjo, moj brat, s katerim sva skupaj prevzela podjetje, pa je direktor. S sodelovanjem smo dobili možnosti oziroma nasvete, na kakšen način naj se lotimo prenosa, vsekakor nam je to zelo pomagalo in vse skupaj smo izpeljali relativno hitro,« je dejal in dodal, da je izredno hvaležen svojemu očetu za vse izkušnje ter znanja, ki jih je prenesel na oba sinova, da lahko zdaj uspešno vodita podjetje.