Slovenija nestalna članica Varnostnega sveta ZN
V New Yorku izobesili slovensko zastavo
S 1. januarjem se je Slovenija kot nestalna članica za obdobje 2024–2025 pridružila Varnostnemu svetu Združenih narodov (VSZN). Na sedežu ZN v New Yorku je tako v torek potekala slovesna postavitev zastave ob nastopu njenega mandata; poleg slovenske so izobesili še zastave štirih drugih novih članic ZN, Alžirije, Gvajane, Južne Koreje in Sierre Leone. Posebni predstavnik Slovenije v VS Samuel Žbogar je v govoru na slovesnosti dejal, da bodo delo Slovenije v VS vodili Ustanovna listina ZN, mednarodno pravo, slovenska ustava in zunanja politika miru. Po njegovih besedah Slovenija verjame, da je multilateralni sistem, katerega jedro so ZN, edini način za reševanje številnih kriz. »Čeprav nismo naivni in razumemo, da Varnostni svet odseva trenutno stanje svetovnih zadev, pa obenem verjamemo, da je lahko sila za mir in stabilnost,« je dejal. Slovenija bo delovala kot sila dobrega, ostala bo zavezana gradnji zaupanja in bo zastopala globalno zavest, je poudaril in dodal, da Slovenija med svojim mandatom želi več poudarka na preprečevanju spopadov, zaščiti civilistov, pravicah žensk, podnebni in vodni varnosti. Premier Robert Golob pa je v izjavi ob nastopu članstva v VS dejal, da je Slovenija mandat začela v času vse večjih izzivov mednarodne skupnosti, zato se bo še naprej intenzivno zavzemala za uravnotežene mednarodne odnose in zaščito najranljivejših. Dodal je, da Slovenija ne bo tiha opazovalka, ampak aktivna udeleženka VSZN. Z vstopom Slovenije v VSZN je zaživela tudi posebna spletna stran buildingtrust.si, ki vsebuje informacije o aktualnem dogajanju v VSZN ter delovanju in pobudah Slovenije v obdobju trajanja njenega mandata, je sporočilo ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Slovenija je tokrat drugič članica VSZN; prvič je bila v obdobju 1998–1999.
Silvestrski obiski dežurnih služb
Za nami je bolj ali manj bučno silvestrovo. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na silvestrski večer obiskala Upravo RS za zaščito in reševanje ter Urad za obveščanje in alarmiranje, Društvo SOS telefon in Zavetišče za brezdomce v Ljubljani. »Danes, ko mnogi proslavljajo, ne smemo pozabiti na tiste, ki so pripravljeni žrtvovati svoj čas in varnost, da bi pomagali drugim,« je ob obisku uprave za zaščito in reševanje zapisala na omrežju X. Delo dežurnih služb je po njenih besedah bistveno za nemoteno delovanje družbe tudi ob praznikih, zato se je ob tej priložnosti zahvalila gasilcem, reševalcem, policistom, vojakom in vsem, ki so najdaljšo noč v letu skrbeli za varnost in zaščito prebivalcev. Premier Robert Golob je na predvečer novega leta obiskal ljubljansko urgenco in ob tej priložnosti dejal: »Ko sem danes obiskal urgenco, sem se lahko spet prepričal o tistem, kar v resnici vsi vemo, a o tem premalo govorimo. O srčnosti, požrtvovalnost in predanosti osebja, ki včasih tudi v zelo težkih razmerah oskrbuje paciente v glavnem mestu.« Zahvalil se je tudi drugim reševalnim in zdravniškim ekipam po državi za njihovo delo. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in generalni direktor policije Senad Jušić pa sta na silvestrovo tradicionalno obiskala dežurne policijske enote po Sloveniji, in sicer Policijsko upravo Novo mesto ter policijski postaji Bled in Ljubljana Center.
Novoletni poslanici
Slovo od starega leta je tudi priložnost za novoletne poslanice. Premier Robert Golob je v svoji med drugim poudaril skupno odgovornost za varno in spodbudno okolje, v katerem bodo lahko otroci razvijali ustvarjalnost in samostojnost. Pozval je k povezanosti, spoštovanju in optimizmu pri oblikovanju prihodnosti za naslednje generacije. Želi si, da bi bilo leto 2024 leto priložnosti za vsakega. »Skupaj gradimo družbo, ki naj temelji na medsebojnem spoštovanju in razumevanju,« je pozval. Omenil je analizo nevladne organizacije Save the Children, po kateri je Slovenija že nekaj časa do otrok najprijaznejša država na svetu. »Prizadevajmo si, da tako tudi ostane,« je zapisal Golob, ki si želi, da otroci odraščajo ob spoštovanju človekovih pravic in osebnega dostojanstva, v demokratični in varni državi, v družbi, kjer se vsak posameznik počuti sprejetega in cenjenega. Predsednica RS Nataša Pirc Musar pa je med drugim v novoletni poslanici spomnila na avgustovske poplave: »Silna moč narave ni izbirala. Voda je odnašala vse, kar ji je stalo na poti. Tudi človeško življenje.« Zaželela si je, da bi bilo leto 2024 leto miru. »Narava ne izbira. Ljudje pa lahko. Izberimo dobroto, solidarnost in človečnost. Tako bo vsak od nas pustil pečat, zaradi katerega bo svet boljši in nekdo srečnejši.«