Kršitve prostorskih aktov
Občina Bled zaznava številne kršitve prostorskih aktov, zlasti na področju namestitvenih obratov. Problematika je najbolj pereča pri hostlih. Po veljavnem občinskem prostorskem načrtu so dovoljeni le trije, v praksi pa se jih oglašuje sedemnajst.
»V nekaterih delih Bleda je zaradi nočnega nemira, ki je trajal vso sezono, bivanje postalo nemogoče,« je poudaril župan.
Bled – V luči prizadevanj po vzpostavitvi reda v gorenjskem turističnem središču se je Občina Bled lotila tudi problematike, ki zadeva kršitve prostorskih aktov. Kot pravi blejski župan Anton Mežan, je težava največji pri tistih, ki svoje nepremičnine oglašujejo in oddajajo kot hostle, čeprav to niso in niti ne bi smeli biti, saj jim prostorski akti tega ne omogočajo. Pred kratkim so zato pristopili k resnejšim pogovorom z lastniki, najemniki in upravljavci hostlov.
V preteklih dneh se je župan že posamično sestal s polovico lastnikov oziroma upravljavcev omenjenih nepremičnin, v prihodnjih tednih se bo še s preostalimi. »Vsakemu posebej smo predočili, kaj po veljavnih prostorskih aktih lahko imajo na določenem območju in kakšen je postopek prekategorizacije v denimo penzion, sobe, apartma. Pomagali jim bomo pri preusmeritvi na pravo pot, da uskladijo svojo dejavnost s predpisi,« je povedal Mežan, ki hostlov ne želi zapirati čez noč, saj se zaveda, da imajo mnogi že rezervacije za prihodnje leto. »Nadejamo pa se, da bo do dejanskega izboljšanja razmer prišlo v letu 2025,« je povedal župan in dodal, da bodo v primeru, da pogovori ne bodo uspešni, primorani kršitelje prijaviti inšpekcijskim službam.
Izpolniti vse pogoje za oddajanje
Službe medobčinskega redarstva in inšpektorata so se po njegovih besedah že aktivno odzvale na prijave, ki jih sicer ni podala občina, in morebitne kršitelje opozarjale na nepravilnosti. »Največ upanja mi daje napoved o spremembi zakona o gostinstvu, ki naj bi med drugim določal, da bodo nepremičnino v turistične namene lahko oddajali le tisti, ki bodo imeli vse zadeve urejene po prostorskem načrtu in bodo pridobili soglasje občine. Dobili pa ga bodo le, če bo vse v skladu s pravili. Ko bodo vsi pogoji za oddajanje izpolnjeni, bodo pridobili identifikacijsko številko, s čimer se bodo lahko vpisali v register,« je strnil župan.
Vir kaljenja nočnega miru
Problematika hostlov pa presega le kršitve prostorskih aktov. Kot je poudaril Mežan, so namreč vir kaljenja nočnega reda in miru. Dodal je, da so bile razmere v pretekli poletni sezoni nevzdržne, a je policija to pogosto prezrla. »V nekaterih delih Bleda je zaradi nočnega nemira, ki je trajal vso sezono, bivanje postalo nemogoče,« je poudaril župan.
Nemir naj bi povzročali predvsem tuji turisti, stari med 18 in 25 let, ki so na Bled pripotovali iz Velike Britanije in Irske in so običajno nastanjeni v hostlih. »Opazili smo, da ne spoštujejo nobenega reda, njihove nočne zabave pa pogosto prerastejo v vandalizem, ki je izrazit med 23. in 4. uro,« je dodal župan.
Občina Bled bo zato v prihodnji poletni sezoni okrepila prisotnost varnostnikov na terenu. Letos sta bila aktivna dva, prihodnje leto načrtujejo štiri varnostnike, ki bodo nadzorovali kritične predele Bleda. »Izkazalo se je, da tam, kjer so varnostniki prisotni, nemira ni,« je povedal. Ob tem bodo premislili tudi o odpiralnem času gostinskih obratov, saj kot meni župan, lokali ne morejo biti več odprti do 3. ure.