Dediščino želijo približati tudi mladim
Javni zavod Ratitovec je predstavil tematska lika – škrata Vigenjca in punčko Lučko, s katerima želijo bogato dediščino Selške doline približati tudi najmlajšim. Poleg tega ju nameravajo vključiti v prireditve ter dodatno kulturno in turistično ponudbo.
Železniki – »Naša želja je ne le da postanemo zanimivi za turiste oz. to smo že postali, pač pa da tudi okrepimo dejavnosti za občane, ne samo na območju Selške doline, ampak tudi izven vplivnega območja,« je na predstavitvi dela Javnega zavoda Ratitovec (JZR) na področju turizma in kulture, ki je potekala v sredo v galeriji Muzeja Železniki, povedala direktorica Andreja Ravnihar Megušar in dodala, da se bodo pri tem osredotočili na kulturno dediščino. V občini Železniki imajo namreč tri enote vpisane v register nesnovne kulturne dediščine: izdelovanje malih kruhkov in modelov, soriški govor in klekljanje čipk v Sloveniji, ki je uvrščeno celo na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine, poleg tega se lahko pohvalijo z železarsko tradicijo in drugo dediščino. Bogato preteklost želijo približati tudi mladim, zato je JZR k sodelovanju povabil slikarko Agato Pavlovec, ki je oblikovala tematska lika – škrata Vigenjca in punčko Lučko, ki bosta otroke vabila k aktivnostim na prostem in na ustvarjalne delavnice, hkrati pa ju nameravajo vključiti v kulturno in turistično ponudbo.
»Gre za domišljijska lika, povezana pa sta z bogato dediščino Selške doline in jima lahko dajemo razne vloge,« je pojasnila Agata Pavlovec. S škratom, ki so ga poimenovali po vigenjcu oz. žebljarski kovačnici, želijo opozoriti na dediščino fužinarstva in tudi na zelen svet pod Ratitovcem s številnimi možnostmi za aktivnosti. Tudi z zvedavo pastirico Lučko želijo poudariti pomen ohranjanja narave, sicer pa so jo navezali še na zeliščarstvo, čipkarstvo, dražgoške kruhke, cerkev sv. Lucije v Dražgošah, slikarja Ivana Groharja … »Imamo veliko iztočnic za delo z mladimi in da vključimo lika v naše prireditve in prepoznavnost Selške doline,« je poudarila Andreja Ravnihar Megušar.
»Upam, da smo ustvarili simpatična lika, ki ju bodo v Selški dolini sprejeli in uporabljali,« je dejala Agata Pavlovec. Kot je pojasnila, je vizualno podobo Vigenjca in Lučke zasnovala tudi na podlagi usmeritev ustvarjalke Nine Možina, ki je pripravila vsebinske predloge za aktivnosti s škratom in punčko. Možinova je lika že izdelala tudi v obliki figur, ustvarjenih s polstenjem, njuno predstavitev pa je pospremila z delavnico izdelave lučk.
Turistov vse več
Turizem v Selški dolini predstavlja vse bolj pomembno gospodarsko panogo. Kot je pojasnil Miha Markelj iz TIC-a Železniki, v občini beležijo okoli 33 tisoč nočitev na leto, kar jih uvršča v prvo četrtino najbolj razvitih turističnih občin v Sloveniji. Sodijo med najhitreje rastoča turistična območja v državi, saj se je število nočitev na območju v zadnjih petih letih kljub covidu skoraj potrojilo. Dve tretjini nočitev beležijo v Sorici in na Soriški planini, v zadnjih letih pa jih je vse več tudi v Davči, Dražgošah, na Zalem Logu … V sodelovanju z različnimi turističnimi deležniki želijo razviti nove interdisciplinarne produkte. »Zavedamo se, da je za uspešen razvoj območja potrebna tudi dobra promocija,« je dejal Markelj.
Prihodnje leto bo pestro tudi v Muzeju Železniki. Kot je napovedala kustosinja Katja Mohorič Bonča, bodo veliko pozornosti posvetili dopolnitvi pomembne razstave o škrilni kritini Selške doline, načrtujejo novo postavitev obstoječe zbirke o rudarstvu in povsem novo zbirko o kamninah na Selškem. Zaznamovali bodo tudi stoto obletnico smrti zgodovinarja Franca Kosa, rojenega v Selcih.