Upokojenci se bodo že konec meseca razveselili »božičnice«, v januarju pa višjih pokojnin. / Foto: Primož Pičulin

Kako visoka uskladitev pokojnin se obeta

Upokojenci in prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja bodo januarja prejeli za 8,2 odstotka višje prejemke. Kaj pa upokojencem prinašajo spremembe na področju prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja?

Upokojenci bodo letos prvič dobili tudi »božičnico«, izplačana bo z decembrsko pokojnino, in sicer 28. decembra. Višina bo odvisna od višine pokojnine, znašala bo od 58 do 182 evrov.

Kranj – Iz Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) so sporočili, da se bo redna uskladitev pokojnin in nadomestil iz invalidskega zavarovanja delno opravila že v januarju, in sicer za 8,2 odstotka. Upokojenci in prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja bodo tako januarja prejeli za 8,2 odstotka višje prejemke. »Uskladil se bo znesek pripadajočega prejemka za december 2023, pri tem pa se ne bo upošteval povečani del prejemkov v višini 1,8 odstotka, ki bo izplačan v decembru 2023,« so povedali na ZPIZ.

Februarja bo nato prišlo do redne uskladitve pokojnin in nadomestil, kjer bo izveden tudi poračun za januar. Na ZPIZ pravijo, da ta čas ni mogoče podati točnega podatka o tem, kakšna bo višina februarske redne uskladitve, saj je ta odvisna od rasti plač in inflacije.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje

Ob tem pa so na ZPIZ upokojence obvestili tudi o spremembah na področju premij za prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki se ukinja. S 1. januarjem se namreč uvaja obvezni zdravstveni prispevek.

»Upokojencem, ki imajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklenjeno pri Vzajemni zdravstveni zavarovalnici, je zavod premijo nazadnje odtegnil ob izplačilu novembrskih pokojnin, saj se je premija plačevala vnaprej. Upokojencem, ki imajo sklenjeno dodatno zdravstveno zavarovanje pri Triglav zdravstveni zavarovalnici ali pri Generali zavarovalnici, pa bo zavod premijo za to zavarovanje nazadnje odtegnil konec decembra 2023 ob izplačilu decembrskih pokojnin,« so povedali.

Z izplačilom januarskih pokojnin bo zavod začel z odtegovanjem obveznega zdravstvenega prispevka od pokojnin v višini 35 evrov. Po novem torej upokojenci tega zneska ne bodo več plačevali prek trajnika ali položnic, temveč jim bo premijo poravnal ZPIZ, izplačana pokojnina pa bo za 35 evrov nižja. Prejemnikom denarne socialne pomoči in vojnim veteranom pa bo premijo še namreč plačeval državni proračun.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / / 07:00

Kordež odhaja z vrha Merkurja

Na zahtevo večjih lastnikov in bank upnic je bila včeraj izredna skupščina skupine Merkur. Imenovali so nov nadzorni svet, ta pa naj bi potrdil novo upravo z Bojanom Knupležem.

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 14. februar 2018 / 19:39

Slovenija na olimpijskem hokejskem turnirju po podaljšku premagala ZDA s 3:2

Slovenska hokejska reprezentanca je na olimpijskih igrah v Južni Koreji v prvem krogu predtekmovalne skupine B presenetljivo premagala ZDA s 3:2 (0:1, 0:1, 2:0; 1:0).

Gorenjska / sreda, 14. februar 2018 / 16:17

Zaradi stavke danes večina otrok ostala doma

Današnji stavki v vzgoji in šolstvu se je po podatkih Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije pridružilo okoli 40 tisoč zaposlenih. Polovica njih se je udeležila shoda v Ljublja...

Rekreacija / sreda, 14. februar 2018 / 13:39

Iz Laškega v Laško ...

Rečiška krožna pot, 1. del – … lahko tudi na zasluženo »flaško« ali dve, sploh če pot prehodimo v enem dnevu. Deset vrhov, 38 kilometrov in 2400 m višinske razlike..

Zanimivosti / sreda, 14. februar 2018 / 13:34

Danes začetek posta

Za post bodo danes zvečer v baziliki Marije Pomagaj na Brezjah prvič izobesili postni prt.

Kronika / sreda, 14. februar 2018 / 11:45

Napihalo osem voznikov

Kranj – Gorenjski policisti so v soboto zvečer poostreno nadzirali, kako vozniki upoštevajo predpise glede uporabe alkohola. V nekajurnem nadzoru so preizkusili 230 voznikov, osmim med njimi pa so...