Odrsko slovo Smrtnikovih pevcev
Med vsemi vestmi, ki so zadnje dneve prihajale iz Koroške, je bila zagotovo najbolj presenetljiva, da so se pevci Kvinteta bratov Smrtnik odločili za konec javnega nastopanja. Na številna vprašanja, zakaj so se zato odločili v času, ko so jih vabili na številne nastope, so odgovorili, da se moraš za »slovo odločiti takrat, ko si še poslušan, ne pa takrat, ko te je občinstvo že pozabilo«. Povedali so, da odločitev ni konec njihovega prepevanja, ampak zaključek njihovega javnega nastopanja. Kvintet, v katerem so peli bratje Franc Jožef, Zdravko, Marjan in Vladimir Smrtnik ter njihov bratranec Marko Smrtnik, je pel 38 let. Za njim je nad tisoč pomembnejših nastopov v sedmih državah, največ seveda v Avstriji in Sloveniji, posneli pa so sedem zgoščenk.
Za slovo so zapisali besede pokojnega koroškega pesnika, pisatelja, skladatelja in zborovodje ter njihovega učitelja Valentina Polanška: »Vso srečo bi želeli, v slovo vam še zapeli. Nasvidenje in hvala. Vsa živa pač ostala le slovenska pesem bo!« Prav takratni obirski učitelj Valentin Polanšek je Smrtnikova starša Franca Jožefa in Marijo pregovoril, naj štirje bratje, ki so doma pogosto peli in so bili nepogrešljivi tudi v obirskem otroškem pevskem zboru, nastopijo na koncertu družinskega petja 14. julija leta 1985 Pri Cingelcu na Trati pri Borovljah v Kulturnem domu Slovenskega prosvetnega društva Borovlje. Upam, tako kot mnogi v Sloveniji in na Koroškem, da jih bomo ob različnih priložnostih še slišali in uživali ob njihovem petju. So slovenske, še posebej koroške pesmi, ki jih nihče ni zmogel tako doživeto zapeti kot Smrtnikovi fantje iz Kort. Hvala!
Kapelsko drevo na Dunaju
Predsedniški dvorec Hofburg na Dunaju od ponedeljka naprej krasi božično drevo iz Železne Kaple. Kot sta ob prižigu luči poudarila predsednik Republike Avstrije Alexander Van der Bellen in koroški deželni glavar Peter Kaiser, ki je praznoval 65. rojstni dan, je drevo znak trdnosti, ki se je izkazal ob zadnjih neurjih in poplavah v tem delu Koroške. Na svečanosti na Dunaju je bila tudi županja Občine Železna Kapla - Bela Elizabeta Lobnik. Za kulturni program so z dvojezičnim petjem poskrbeli učenci Evropske šole iz Šmihela pri Pliberku pod vodstvom Danila Katza. Sicer pa tudi koroški vsakdan mineva ob adventnih in božičnih sejmih in koncertih, najbolj znan in najbolje obiskan pa je gotovo sejem na Novem trgu v Celovcu.