Ob jubileju tudi novi prostori
V Škofji Loki so pripravili praznovanje tridesete obletnice ustanovitve Skupnosti starih mest Slovenije, hkrati pa so odprli nove prostore in učni laboratorij.
Škofja Loka – Letos mineva trideset let, odkar so župani Škofje Loke, Pirana in Ptuja ustanovili Skupnost starih mest Slovenije. Skupnost je nato rasla, pridružila so se ji nova mesta in preimenovala se je v Združenje zgodovinskih mest Slovenije. To danes povezuje 21 zgodovinskih mest, ponosnih na svoje prednike in njihovo zapuščino, stavbno dediščino, številne šege, navade in izročila. Ob jubileju so se pred dnevi razveselili svojega prvega skupnega domovanja, ki so ga uredili v eni najbolj prepoznavnih mestnih stavb, v stavbi starega rotovža na osrednjem škofjeloškem Mestnem trgu.
Prostore je Občina Škofja Loka obnovila v okviru projekta Šola prenove za nove generacije in dediščino 21. stoletja, v okviru razpisa norveškega finančnega mehanizma, ki je prispeval tudi ves denar oziroma osemdeset tisoč evrov za obnovo. »Novi prostori bodo namenjeni izobraževanju o kulturni dediščini, pa tudi izobraževanju učiteljev, kako vpeljati kulturno dediščino v osnovne šole. Prostori so že sami izobraževalni, saj nam vsak kotiček govori zgodbo o življenju te stavbe,« je povedala generalna sekretarka Združenja zgodovinskih mest Slovenije, sicer pa tudi Škofjeločanka Mateja Hafner Dolenc, in poudarila, da se zavedajo, da so stara mestna jedra in kulturna dediščina za nas priložnost, uspešno sodelovanje v evropskih projektih pa to potrjuje.
Pobuda za mestna središča
V novih prostorih sta že ob odprtju potekala skupščina Združenja zgodovinskih mest Slovenije in pogovor o ukrepih, obnovi in razvoju mestnih središč, da bi ta še bolj zaživela. »Dejstvo je, da so stara mestna središča posebna. Če želimo našim občankam in občanom ponuditi stanovanja in življenje v njih, kot si ga v 21. stoletju zaslužimo, potrebujemo tudi namenska sredstva za to, da zgodovinska mesta lahko prenovimo z vsem, kar sodoben način življenja zahteva,« je dejal župan Tine Radinja, ki je nato na slovesnosti v Sokolskem domu pozdravil številne goste.
»Ustanovitev Skupnosti starih mest je navdahnilo podobno vizionarsko zavedanje kot osamosvojitev Slovenije. Tako kot so se nedolgo pred tem ključni akterji – ne glede na različnost pogledov na takratno politično krajino, na različna občutja in izkustva, povezana s polpreteklo zgodovino – poenotili in omogočili, da so sanje po samostojni državi, ki so stoletja tlele v srcih naših rojakov, postale resničnost, tako so župani treh občin začeli plemenito zgodbo, ki je brez dvoma prispevala k ohranitvi bogate kulturne dediščine, na katero smo upravičeno ponosni,« je na slovesnosti poudaril predsednik državnega sveta Marko Lotrič, ter dodal, da so pred vsemi številni izzivi, ki jih bomo zmogli le povezani, z vključevanjem in sodelovanjem vseh, ki lahko prispevajo na kakršen koli način.
Na slavnostnem odru so vse to potrdili tudi drugi govorniki, da je bilo druženje ob jubileju še prijetnejše, pa je poskrbel domači glasbenik Tomaž Hostnik.