V Kranju bi radi znotraj avtocestnega priključka Kranj vzhod postavili objekt za sortiranje odpadkov, sosednji Šenčur pa temu odločno nasprotuje. / Foto: Tina Dokl

Odpadkov na občinski meji nočejo

Šenčurski svetniki so s soglasnim sprejemom sklepa odločno podprli nasprotovanje Občine Šenčur umestitvi objekta za skladiščenje in obdelavo odpadkov na mejo občine.

Šenčur – Problematika umestitve objekta na zemljišče znotraj avtocestnega priključka Kranj vzhod, kjer bi Komunala Kranj skladiščila in obdelovala odpadke, ima po besedah Aleša Puharja s šenčurske občinske uprave dolgo zgodovino. Ker lokacija v Kranju, kjer se ta dejavnost trenutno izvaja, ni ustrezna, občine solastnice že vrsto let iščejo ustrezno rešitev. Predlagateljica ene od lokacij je bila v preteklosti tudi Občina Šenčur, a do dogovora ni nikoli prišlo.

Kot je pojasnil Puhar, je Občina Šenčur že več kot pred desetletjem predlagala umestitev sortirnice odpadkov ravno na območje znotraj avtocestnega priključka Kranj vzhod. Ker se Mestna občina Kranj (MOK) tedaj ni odločila za odkup njihovega zemljišča na tem območju, so ga prodali na javnem razpisu. Sosednje zemljišče je lastnica, Družba za avtoceste v RS, v prodajo ponudila konec lanskega leta. MOK je uveljavila predkupno pravico in pred kratkim postala lastnica zemljišča. Na njem naj bi Komunala Kranj zgradila objekt za predhodno skladiščenje trdih negorljivih odpadkov, prav tako načrtujejo umestitev logističnega centra za Kranj in okolico, v prihodnosti pa še regijski center za predelavo odpadkov, zlasti biološko razgradljivih.

Kot meni Občina Šenčur, sta MOK in Komunala Kranj pri določitvi lokacije ravnali samovoljno. »Mi smo kot solastniki podjetja z dejstvi le soočeni in nikakor nismo sodelujoči pri sprejemanju ustreznih rešitev,« je poudaril Puhar. Občina Šenčur namreč nikoli ni in ne bo dala soglasja k umestitvi objektov za skladiščenje in obdelavo odpadkov na zemljišču, ki je neposredno ob meji njihove občine.

Konflikt dejavnosti v prostoru

Puhar je še spomnil, da je območje po veljavnih prostorskih aktih obeh občin, tako šenčurske kot kranjske, namenjeno izvedbi poligona varne vožnje, ki ga je nameravalo graditi podjetje Avto Krka. »Načrtovana prostorska ureditev MOK, kakor tudi proces prostorskega načrtovanja na predmetni lokaciji je v popolnem nasprotju z načelom usklajevanja interesov v prostoru. S predlogom sprememb nastanka rabe prostora v OPN MOK se tako ustvarjajo pogoji za nastanek konflikta dejavnosti v prostoru,« je povedal ob zavedanju, da MOK načrtovane prostorske ureditve z Občino Šenčur ni usklajevala. »Nadaljnje dejavnosti na šenčurskem delu se bodo umeščale v skladu z našim veljavnim občinskim prostorskim načrtom, pri čemer bo moral šenčurski svet sprejeti tudi ustrezen OPPN,« je še dodal Puhar.

Odpadki so tudi naši

Na Občino Šenčur so se večkrat obrniti zaskrbljeni krajani krajevne skupnosti Šenčur – Srednja vas, ki napovedujejo ustanovitev civilne iniciative, če bi do gradnje na tej lokaciji prišlo. Nasprotovanje umestitvi objekta za skladiščenje in obdelavo odpadkov na občinski meji, ki naj bi bilo v javnem interesu lokalne skupnosti Občine Šenčur, so s soglasnim sprejemom sklepa podprli tudi šenčurski svetniki.

V razpravi je svetnik David Štrajhar vprašal, ali lahko predlagajo alternativno zemljišče. »Kajti vemo, da so ti odpadki tudi naši odpadki,« je opomnil. Šenčurski župan Ciril Kozjek je ob tem omenil Poslovno cono Hrastje. Povedal je tudi, da se Občina Šenčur dogovarja z ljubljanskim javnim podjetjem Snaga. »Čakamo njihovo ponudbo, da bi lahko po vzoru sosednjih občin Cerklje in Medvode odpadke vozili v Ljubljano, zato kranjskih smeti na meji naše občine res ne potrebujemo in nočemo,« je bil oster župan.

Svetnik Valerij Grašič je ob koncu razprave še poudaril, da je območje ob gorenjski avtocesti in državni cesti Kranj–Brnik elitna lokacija z veliko pretočnostjo prometa. »Na takem mestu nameravajo postaviti objekt s smetmi, ki bo oddajal neprijetne vonjave in bo vsem na ogled. To tja zagotovo ne sodi,« je opozoril Grašič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. julij 2018 / 08:21

Poljanka z mednarodno nagrado

Uršula Trček iz Poljanske doline je prejela mednarodno nagrado Nemškega kmetijskega društva DLG, ki jo namenjajo obetavnim mladim talentom na področju kmetijstva in prehrane. Med 44 kandidati je bila...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 2. junij 2008 / 07:00

Ravnik Tomanova ostaja direktorica

Kranj - Konec tega tedna bo direktorici Gorenjskega muzeja Kranj Barbari Ravnik Toman potekel mandat. Na nov razpis, ki je bil objavljen v mesecu aprilu, se je prijavila z...

Bled / ponedeljek, 2. junij 2008 / 07:00

Posvet o ustanavljanju pokrajin

Bled - Vlada ta teden začenja posvete o ustanavljanju pokrajin. V petek bo minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Ivan Žagar s sodelavci v gosteh v bodoči Gor...

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. junij 2008 / 07:00

Gorazd Trček prevzel vodenje Gorenjske banke

Na položaj predsednika uprave ga je nadzorni svet imenoval 10. aprila, član uprave ostaja Srečko Korber. Nasledil je Zlatka Kavčiča, ki je bil predsednik uprave Gorenjske banke kar osemnajst let.

Splošno / ponedeljek, 2. junij 2008 / 07:00

Jubilej jeseniške bolnišnice

V Splošni bolnišnici Jesenice so proslavili 60-letnico uradnega odprtja bolnišnice.

Splošno / ponedeljek, 2. junij 2008 / 07:00

Označitev domačij s hišnimi imeni

Letos bomo v občini Jesenice zaključili projekt označevanja domačij s hišnimi imeni. Preostali sta še naselji Hrušica in Jesenice. Vse domačine iz omenjenih naselij pozivamo, da nam svoje domače...