V osnovnih šolah se obetajo novosti
Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki ga je pripravila vlada, prinaša številne novosti, tudi na področju nacionalnega preverjanja znanja, pravic učencev pri šolanju na domu in obveznih tujih jezikov.
Ljubljana – Vlada je sprejela predlog novele zakona o osnovni šoli, ki za osnovnošolce prinaša številne spremembe. Po novem naj bi tako nacionalno preverjanje znanja opravljali tudi učenci tretjih razredov, obenem novela dopušča možnost, da se dosežki nacionalnega preverjanja znanja v devetem razredu upoštevajo kot eno izmed meril za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v programih srednješolskega izobraževanja, so poudarili na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.
Spremembe se obetajo tudi na področju učenja tujih jezikov, saj novela zakona obvezni prvi tuji jezik uvaja že v prvem razredu osnovne šole.
Novela obenem predvideva prenovo koncepta razširjenega programa osnovne šole, v katerega je doslej sodilo podaljšano bivanje, dopolnilni in dodatni pouk, individualna in skupinska učna pomoč ter neobvezni izbirni predmeti. To naj bi po novem preoblikovali z izvajanjem vsebin s področij gibanja, zdravja ter kulturne in državljanske vzgoje, pa tudi z vsebinami s področja učenja. Učenci se v ta program, ki bi ga šole lahko izvajale pred, med in po pouku, vključujejo prostovoljno, pojasnjujejo na ministrstvu. »V praksi to med drugim pomeni, da se neobvezni izbirni predmeti po novem ne bi ocenjevali.« Kot so dodali, bi bila šola učencem prvega razreda omenjene vsebine dolžna ponuditi pred in po koncu obveznega programa, da bi zagotovili varstvo s strukturiranimi dejavnostmi.
Spremembe uvajajo tudi pri izobraževanju učencev na domu, saj jim med drugim želijo zagotoviti enakovreden izobrazbeni standard, kot ga imajo učenci, ki se izobražujejo v šoli. Učenci, ki se izobražujejo na domu, bodo morali tako po novem opravljati izpite iz vseh predmetov posameznega razreda. Starši bi morali izobraževanje na domu za prihodnje šolsko leto napovedati do 16. avgusta, in ne do 31. avgusta kot doslej, uvajajo pa tudi možnost prekinitve izobraževanja na domu med šolskim letom in vključitev učenca v izobraževanje na šoli. Tistim učencem, ki bodo pri ocenjevanju neuspešni, pa bi pravice izobraževanja na domu omejili.
Več sprememb novela predvideva tudi pri izobraževanju otrok s posebnimi potrebami. Med drugim uvaja pouk slovenskega znakovnega jezika in jezika gluhoslepih, ureja tudi možnost podaljšanja statusa za tri leta za učence, ki obiskujejo program osnovne šole z nižjim izobrazbenim standardom. Podrobneje ureja problematiko izobraževanja na domu za učence s posebnimi potrebami, ki bi bilo bolj prilagojeno učencem. Sprememba zakona omogoča še organizacijo počitniškega varstva za otroke s posebnimi potrebami in s tem rešuje problematiko težavnejšega vključevanja otrok s posebnimi potrebami v ostale organizirane oblike varstva, so še dodali na ministrstvu.