Rok Zelenko ob delu Cosmic blues iz leta 1978 / Foto: Igor Kavčič

Barvitost slikarjevega vsakdana

V Galeriji Miha Maleš v Kamniku je na ogled razstava likovnih del akademskega slikarja Roka Zelenka z naslovom Barvitost vsakdana. Kamničan po rodu, ki živi v Grožnjanu v hrvaški Istri, se predstavlja z izborom slik iz treh ustvarjalnih ciklov: Genesis, Inferno in Potovanja.

Akademski slikar Rok Zelenko izhaja iz znane umetniške družine Zelenko, kjer ga je domala celo življenje obkrožala umetnost – skozi slikarska in grafična dela njegovega očeta Karla Zelenka in kiparska dela njegove matere Sonje Rauter Zelenko. Zagotovo je ta začetni čar Roka pospremil na njegovo dolgo ustvarjalno pot, po kateri hodi še dandanes.

Zgodnja otroška leta je preživel v Kamniku – kot fantič je z družino bival v krasnem starem osmerokotnem stolpu, imenovanem Trutzturn, kasneje se je preselil v Ljubljano. V rojstno mesto se z razstavljenimi deli vrača iz istrske vasice Grožnjan, kjer živi in ustvarja. »Še vedno se počutim malo Kamničana, s slikarjem Dušanom Lipovcem sva bila do tretjega razreda sošolca, leto pred menoj je bil kasneje na ljubljanski akademiji slikar Alojz Berlec,« se spominja Rok Zelenko in dodaja: »V Kamniku sem v preteklosti vsake toliko časa razstavljal v Veroniki, moja dela so bila v prodajni galeriji, na neki način sem bil tu ves čas prisoten.

Na ogled dela iz treh ciklov

V treh razstavnih prostorih Galerije Miha Maleš se Zelenko predstavlja s tremi cikli – Genesis, Potovanja in Inferno, v katere je dela izbrala kustosinja razstave, umetnostna zgodovinarka Saša Bučan. »Sicer paralelno delam več med seboj različnih si del, sem pa slike združil v cikle, ki morda bolj ustrezajo nekim življenjskim obdobjem. Ob tem slike, tudi če niso iz tega obdobja, tematsko in po motiviki nekako sodijo vanj,« pove slikar.

Kot k razstavi zapiše kustosinja, je motivno v ospredju Zelenkovega slikarstva človek, ki umetniku predstavlja popotnika v času, ujetega v trenutku, lahko se javlja iz realnega umetnikovega življenja, iz spomina ali zgolj iz sanj. »Zelenka zaznamuje jasno opredeljena likovna govorica klasičnega slikarstva, kjer pa veliko vlogo igra izjemen kolorit; ta že sam zase predstavlja avtorja, ki ga je zaznamoval s soncem, svežino in svetlobo obdan življenjski prostor, ki že sam po sebi oddaja poživljajočo energijo.« Prav Grožnjan z istrskimi griči je namreč okolje, ki močno vpliva na Zelenkovo likovno ustvarjanje.

Na razstavo vstopimo skozi cikel Genesis. »Zaznamuje ga nenavadna enotnost – avtor je kot izziv začel raziskovati likovni prostor, ki je iz tako znanega kvadrata ali kroga prešel v trikotnik. Trikotniki nastopajo samostojno, a pogosteje se povezujejo v skupine dveh, treh ali več ter povezujejo in govorijo končno zgodbo,« poudarja Saša Bučan, slikar pa dodaja, da je ta cikel povezan s prihodom italijanskega kritika, pesnika in slikarja Pina Bonana na prelomu stoletja v Grožnjan. »Ustvaril je mednarodno skupino, v kateri sem sodeloval. Slikal sem trikotne slike, ki jih je bilo mogoče združevati v nove kompozicije, tudi instalacije.«

V ciklu Potovanja v naslednji sobi se srečujemo z deli, ki so povezana s slikarjevimi potovanji v različne, predvsem urbane kraje. Velik del je umetnik ustvaril leta 2010 med dvomesečnim bivanjem na rezidenci v Parizu. »Cikel Potovanja zaznamuje avtorjevo slo po raziskovanju, iskanju novih trenutkov, novih množic, novih predelov mest, ki jih vztrajno raziskuje ali pa se vanje znova vrača. Rok Zelenko je umetnik, ki ga privlači utrip urbanega prostora – zapisuje skrite kotičke, veličastne kulise starih hiš, rdeče četrti, mehkobo starih mestec, mestne znamenitosti,« zapiše kustosinja.

V največjem prostoru so na ogled dela iz cikla Inferno. Cikel je začel nastajati v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko je pred umetnikovimi očmi z vso grozo, trpljenjem in destrukcijo propadala naša nekoč skupna država. Zelenko je ta dela prvič razstavljal oktobra 1991. V delih je vidno, da je slikarja prevevala zla slutnja prihajajoče vojne. »Kasneje, ko se je to dogajalo v živo, sem se umaknil, tudi zaradi psihične stabilnosti, k abstrakciji,« pove Rok Zelenko, ki se je poklicno že upokojil in tako slika predvsem še iz neke notranje potrebe, ne pa toliko zaradi eksistence. Tako vsake toliko časa še vedno obogati kakšnega svojih likovnih ciklov. Razstava bo na ogled do konca februarja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 19. november 2014 / 10:45

Sava nepremagana že sedem tekem

Kranjski Triglav se je od jesenskega dela v drugi državni ligi poslovil z zmago proti neugodnemu Rolteku Dobu. Šenčurjani izgubili v Slovenskih Konjicah.

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 10. januar 2012 / 07:00

Polfinalisti so znani

Kranj – Konec tedna so bile kvalifikacijske tekme v vaterpolu za polfinale pokala Slovenije za leto 2012. Kvalifikacije so potekale v dveh predtekmovalnih skupinah. Sk...

Zanimivosti / torek, 10. januar 2012 / 07:00

Lesene jaslice sredi vasi

Otoče - Zanimive jaslice stojijo tudi sredi vasi Otoče, izdelal pa jih je domačin, mojster Bogomir Falle. Njegove ročno izdelane in pobarvane figure jaslic s sliko ozadja zgornje...

Gospodarstvo / torek, 10. januar 2012 / 07:00

Novosti pri obdavčenju v kmetijstvu

Kranj, Brezje, Žiri - Ob koncu predlanskega leta sprejete spremembe in dopolnitve zakona o dohodnini prinašajo za nekatere kmetije drugačen način obdavčenja v prihodnjem letu, pr...

Šport / torek, 10. januar 2012 / 07:00

Triglav v polfinalu z branilci naslova

Kranj - Konec tedna so bile odigrane kvalifikacije za polfinale vaterpolskega pokala Slovenije za leto 2012. Predtekmovalna skupina A je igrala v Kranju, B pa v Kopru. V Kranju j...

Zanimivosti / torek, 10. januar 2012 / 07:00

Igriva arhitektura za otroke

V petek bodo odprli razstavo del, ki so nastala v leto dni trajajočem projektu. Organizatorji vabijo otroke, naj na razstavo prinesejo tudi svoje modele.