Prihaja čas za smučanje
Ko na nebu zaplešejo prve snežinke in ko pogovori vse pogosteje nanesejo na načrte o smučanju, je jasno, da prihaja prava zima.
Še kot otrok sem komaj čakala, da sneg pobeli hribčke za našim naseljem in da iz kleti spet privlečemo sanke in smuči. Ne spomnim se, koliko dni smo vsako zimo preživeli na snegu ... Nekaj let kasneje smo se z naših hribčkov in dolinic preselili na smučišča. Res je postalo razkošje, ko smo »štamfanje« zamenjali za vožnjo z vlečnicami in sedežnicami na bližnjih smučiščih.
Pa so prišli novi časi in domače proge smo zamenjali za smuko v tujini, najprej v Avstriji, nato v Italiji ... Včasih sem poslušala pomisleke, zakaj neki hodimo na smučanje v tujino, ko pa imamo smučišča tudi doma. Le tisti, ki v smuki uživajo in so kdaj sami šli smučat v tujino, tega nikoli niso spraševali. Prostrana smučišča z lepo urejenimi progami na dva tisoč metrih in več se preprosto ne morejo primerjati z našimi, večinoma skromnimi smučišči z majhnimi površinami, zastarelimi smučarskimi napravami in navadno tudi s skromno snežno odejo. Koliko smučarskih prog kje dobiš za ceno, ki jo plačaš, pa je tako vsem jasno.
Nisem se čudila, ko je bilo te dni znova večkrat slišati, da je tako imenovano odprtje sezone oziroma med smučarji priljubljeni »ski opening« na sosednjih smučiščih v Avstriji in Italiji tako rekoč razprodan in da je tudi med zimskimi počitnicami že težko dobiti prostor. Pri tem tudi dvig cen smučarskih vozovnic pri sosedih za večino navdušenih smučarjev ne pomeni, da bodo pozimi ostali doma. Tudi letos naj bi menda v tujini smučalo več kot sto tisoč Slovencev, ki znamo dobro preračunati, kam in kdaj po najboljši pred- ali posezonski ceni ter kako izkoristiti številne ugodnosti, ki jih ponujajo smučišča v tujini.
Res je – prejšnji teden so tudi slovenski žičničarji povedali, da bo pri nas na smučiščih enajst novih smučarskih naprav, od tega tri na Gorenjskem. Če se spomnim zadnjih let, je to ogromno, če pa pomislim na smučišče v italijanskih Dolomitih, kamor hodimo na zimske počitnice zadnja desetletja in kjer vsako leto poskrbijo vsaj za eno, večinoma pa več novosti, pa je podatek o letošnjih investicijah na naših smučiščih vseeno bolj žalosten kot vesel.
Kljub temu letošnje novosti in tudi napovedi o še nekaterih v naslednjih sezonah pomenijo napredek. Da se spet vsaj malce spreminja na bolje, da tudi pri nas vendarle razmišljajo o tem, da je priložnost za zaslužek tudi poleti, ne le pozimi ... In tudi da je možnost za vadbo otrok v bližini doma. Tako ostaja upanje, da bomo Slovenci in še posebno Gorenjci še ostali ne le alpski, ampak tudi smučarski narod.