Kennedyjeve ženske
Še ena okrogla obletnica: 80 let od atentata, v katerem je bil 22. novembra 1963 v Dallasu ubit predsednik Kennedy. V številnih medijskih objavah ob tej obletnici prihajajo na dan nekatere skrivne plati njegovega življenja …
Bil je velik ženskar
Predsednik John F. Kennedy (1917-1963) je bil že v času življenja zelo popularen, po smrti v atentatu pa je postal »junak ljudskih src«, podobno kot več desetletij pozneje princesa Diana. Če bi živel pozneje, ga mediji ne bi le čislali, ampak bi ga slej ko prej raztrgali, zlasti zaradi dveh skrivnosti, ki jih je skrbno prikrival: zaradi številnih bolezenskih težav in zaradi promiskuitetnega odnosa do žensk in nenehnih skokov čez plot, v katerih je varal svojo lepo in simpatično ženo Jackie, ki je bila moralno veliko boljša oseba kot on. Seznam Kennedyjevih ženskih trofej je dolg. »V mladosti, ko je bil še samski, je v 1940-ih imel razmerja z dansko novinarko Ingo Arvad in igralko Gene Tierney. Kasneje je po različnih virih imel razmerja z več ženskami, med drugim z Marilyn Monroe, Gunillo von Post, Judith Campbell, Mary Pinchot Meyer, Marlene Dietrich, Mimi Alford in Jackiejino tiskovno predstavnico Pamelo Turnure. Kennedyevi skoki čez plot naj bi vključevali tudi igralko Angie Dickinson in tajnici v Beli hiši Priscillo Weir in Jill Cowen. Razsežnosti njegovega razmerja z Marilyn Monroe verjetno ne bodo nikoli znane, čeprav naj bi po poročanju marca 1962 skupaj preživela vikend v hiši Binga Crosbyja. Poleg tega so operaterji v Beli hiši leta 1962 zabeležili njene klice. V pop kulturi tudi še vedno odmeva njena interpretacija rojstnodnevne pesmi 'Vse najboljše, g. predsednik'. O Kennedyjevih nediskretnostih je prejel poročilo celo sam direktor FBI, J. Edgar Hoover. Zdravniki so tudi domnevali, da so zdravila za zdravljenje Addisonove bolezni kot stranski učinek povzročila dvig libida. Nekoč je britanskemu predsedniku vlade Haroldu Macmillanu Kennedy sam omenil: 'Ugibam, kako je tebi, Harold? Če vsake tri dni nimam ženske, dobim grozne glavobole.' Na Kennedyja je nemara vplivalo očetovo odprto razmerje z Glorio Swanson. Po lastni izjavi Johna Kennedyja ml. naj bi oče sinu sam rekel, 'naj leže z žensko kot le gre pogosto'. Kennedy je verjel, da ga bodo prijateljski odnosi s predstavniki medijev obvarovali pred razkritjem nespodobnega spolnega življenja. Med predsedniškimi volitvami leta 1960 je republikanski senator Hugh Scott omenil Kennedyjevo kandidaturo z besedami 'to ni delo za plejboje' …«
Žena boljša od moža
Kakšna pa je bila Jacqueline Kennedy (1929–1994)? »Jackie je potrebovala mir in samoto, zares razživela se je le v družbi sestre Lee. Politiko in ljudske množice je sovražila. Zanimala jo je kultura, književnost in francoska moda. Za svojo garderobo je naročala tkanine pri modni hiši Chanel v Parizu in v ZDA je imela osebnega modnega kreatorja Olega Cassinija. Zaradi drage garderobe si je često prislužila moževo kritiko. Tekoče je govorila angleško, francosko in špansko, od športa je oboževala jahanje in lov na lisice. V Beli hiši je bila neprestano pod budnim očesom javnosti, zato je raje veliko časa z otrokoma preživljala na njihovem 400 aker (cca 160 ha) velikem najemniškem posestvu – farmi, kjer je imela konje. To je bil Glen-Ora, v bližini Middleburga v Virginiji, in v tem zatočišču v naravi je uredila tudi manjše golf igrišče za moža (tri luknje). Takrat so njeno vlogo prve dame nadomeščale druge ženske iz družine Kennedy, največkrat sestra Eunice. Kasneje sta si zakonca Kennedy v teh krajih – v Atoki – kupila svoje manjše posestvo (39 aker). Zakonca sta se prva leta težko navajala eden na drugega. Kljub vsem velikim obveznostim, pritiskom, triumfom in tragedijam sta vzdržala, tudi zaradi podpore širše družine. In prav zadnje mesece, potem, ko sta v avgustu 1963 izgubila sina Patricka, sta bila najbolj povezana, saj ju je bolečina močno združila. Kot nasprotje predhodnega predsedniškega para sta si mlada zakonca, John s svojim šarmom in Jackie s svojo eleganco in smislom za modo, tudi s pomočjo medijev, zlasti televizije na pohodu, pridobila zvezdniški status. Kennedy se je tega zavedal in je Jackie pogosto jemal na svoje turneje, saj je s tem pridobil tudi do dvakrat več obiskovalcev, kot bi jih pridobil sam kot politik, brez žene.« (Vir obeh navedb: Wikipedija)
Pozitivni predsednik
Je že tako, da imajo tudi predsedniki veliko človeških napak in Kennedy ni bil izjema. A bil je tudi pozitivni državnik svetovnega formata: skupaj s sovjetskim voditeljem Hruščovom sta rešila kubansko jedrsko krizo, pospešil je ameriški vesoljski program, ki je šest let po njegovi smrti dosegel enega svojih viškov – prvi pristanek človeka na Luni, 20. julija 1969 …